SDP je odustao od toga da mandatar za sastav nove vlade bude Zoran Milanović, predsjednik Hrvatske, koji je tokom izborne kampanje, nako što je zakazao parlamentarne izbore, na iznenađenje svih najavio da će s pozicije predsjednika biti ujedno mandatar za sastav nove vlade.
Ovaj potez izazvao je pometnju u redovima vladajućeg HDZ-a, a Milanović je optužio Ustavni sud Hrvatske, koji je donio mišljenje da bi morao podnijeti ostavku na poziciju predsjednika ako želi biti mandatar, najvišu pravosudnu instituciju u zemlji, za pripremu državnog udara.
Peđa Grbin, predsjednik SDP-a, je rekao da je realnost takva da potencijalne postizborne koalicije ne pružaju mogućnost da Milanović bude mandatar.
“Ne bih rekao da smo odustali, nego treba biti svjestan realnosti, ako nešto nije realno, ne treba lupati glavom o zid”, rekao je Grbin, kako prenose hrvatski mediji.
U izjavi novinarima nakon sjednice stranačkog predsjedništva, odbio je odgovoriti je li on spreman preuzeti odgovornost mandatara, rekavši da treba ići “polako, korak po korak, da su sve opcije na stolu, te da ima i boljih i lošijih”.
Najava Milanovića da će biti mandatar unijela je pometnju i u redovima opozicije, a najglasniji kritičar te odluke je bio Tonino Picula, poslanik SDP-a u Evropskom parlamentu, koji je odmah nakon Milanovićeve odluke reagovao kritički.
Juče je u izjavi za Jutarnji list otišao i korak dalje, rekavši da Hrvatskoj ne treba samo promjena u vladi nego i na Pantovčaku, gdje je radna adresa predsjednika Hrvatske.
Još uvijek nema dogovora oko formiranja nove vlade iako je prošlo sedam dana od izbora, što je za hrvatske uslove relativno dug period da ne postoje ni naznake da li će novu vladu voditi novi stari premijer Andrej Plenković, predsjednik HDZ-a, ili opozicioni SDP.
Index jutros podsjeća da su se iz Domovinskog pokreta kleli da neće s Plenkovićem nakon izbora, a da sad kreću s njim u pregovore.
“Iz Domovinskog pokreta tvrde da će pregovarati sa svima osim s Možemo i SDSS-om. Danas su održali razgovore s SDP-om i Mostom, a za sutra su najavljeni razgovori s HDZ-om”, piše Index.
U međuvremenu su se pojavile glasine o velikoj svađi između supružnika Marije Selak Raspudić i Nine Raspudića iz Mosta s jedne strane, i Marina Miletića iz iste stranke oko lista za EU izbore. Nakon svađe je bračni par navodno odlučio napustiti Most. Selak Raspudićeva nije članica Mosta već je na njihovoj listi i u saborskim klupama kao nezavisna, dok joj je suprug član.
Plenkoviću je za novu vladu potreban desno orjentisan Domovinski pokret, ali ta stranka podršku uslovljava izbacivanjem srpskih predstavnika iz vlade, koje predvodi predsjednik SDSS-a Milorad Pupovac, koji je juče izjavio da je otvoren za obje koalicije. Naime, SDSS je do sada nastojao da bude u bilo kojoj vladi, kako bi na taj način omogućio Srbima određene povlastice u Hrvatskoj, koji su se godinama žalili na diskriminaciju u toj zemlji.
Ivan Penava, predsjednik Domovinskog pokreta, je izjavio da pravi distinkciju između srpske manjine u Hrvatskoj i SDSS-a. On, po svemu sudeći, nije odbacio ni moguću koaliciju njegove stranke s SDP-om, izjavivši da su pregovori sa SDP-om bili “konkretni i konstruktivni”.
Ugodan razgovor, upravo takav je bio s kolegama iz ostalih političkih opcija s kojima smo surađivali i ranije. Danas je bio i sastanak s delegacijom Mosta”, rekao je, kako prenosi Index. Upitan kako teku pregovori s ostalim strankama, poput HDZ-a i Mosta, odgovorio je da razgovori idalje traju.
“Isto kao što u mnogočemu imamo razlike s HDZ-om, jednako je tako i s Mostom. Jedni su nam bliži, jedni su nam dalji. Zato smo gradirali problematiku na ono što je preduvjet, a o ostalim stvarima možemo razgovarati. Gospodin Plenković se dotaknuo Istanbulske konvencije i čitavog niza drugih tema”, rekao je.