26. Januara 2023.

Preokret Srbije u Los Anđelesu

“Orlovi” su trijumfovali posle preokreta u drugom poluvremenu.

Amerikanci su poveli golom Brendona Vaslesa u 29. minutu.

Ali, ekipa Dragana Stojkovića Piksija preokreće sa dva gola u rasponu od samo tri minuta.

Prvo je Luka Ilić doneo izjednačenje, sjajnim pogotkom iz slobodnog udarca u 43. minutu.

Da bi već u prvom minutu nastavka Veljko Simić preokrenuo na 2:1.

Stadion: Banka Kalifornije, Los Anđeles
Gledalaca: 11.000 Sudija: Denion Parčment (Jamajka)
Srbija: Đ.Petrović (od 46’ Rosić), Stojić, Veselinović, N.Petrović, Mijailović, Ilić (od 62’ Ivezić), Topić (od 46’ Štulić), Petković (od 81’ Bijelović), Simić (od 77’ Damjanović), Lučić (od 62’ Pantović), Joveljić.

Momci koji brane boje domaćih klubova, pojačani trojicom fudbalera koji nastupaju u MLS ligi, ostavili su odličan utisak u Los Anđelesu.

Sa svega tri zajednička treninga, posle 15 sati leta i svih problema oko adaptacije na vremensku razliku, rezultat za svako poštovanje.

Srbija je bolje otvorila utakmicu i shodno najavama selektora Stojkovića diktirala ritam u prvih 15 minuta, ali ostaje žal za šansom koja je propuštena u četvrtom minutu posle odlično izvedenog kornera Veljka Simića, koji je kao najstariji igrač u startnoj postavi dobio čast da nosi kapitensku traku.

Amerikanci su uzvratili u 14.minutu posle loše intervencije naše odbrane, Kauel je odigrao povratnu loptu za Vaskeza koji iz povoljne pozicije šutira veoma neprecizno.

Upravo je Kauel zapretio u 20.minutu, ali je njegov šut sa ivice kaznenog prostora završio pored stative.

Beležimo i sjajnu intervenciju golmana Petrovića posle kontre domaćina koju je snažnim udarcem pokušao da završi Moris u 25.minutu.

Samo dva minuta kasnije, Luka Ilić je morao bolje da šutira u situaciji koja je bila više nego obećavajuća.

Kazna je stigla već u sledećem napadu američke selekcije, Gresel je uputio idealan centaršut, a Brendon Vaskes sjajno skočio i smestio loptu u mrežu.

Samo što su krenuli sa centra, naši fudbaleri su propustili kolosalnu šansu da izjednače rezultat.

Nemanja Petrović je probio odbranu Amerike po levoj strani, ušao u kazneni prostor, ali njegovu asistenciju ni Simić ni Ilić nisu umeli da pretvore u pogodak.

Najlepšu akciju Srbije u prvom poluvremenu režirali su Lučić, Simić i Joveljić, ali je golman Slonina odbranio volej udarac kapitena naše reprezentacije koji ni iz drugog pokušaja nije uspeo da zatrese mrežu.

Dva minuta pre odlaska na odmor, Srbija stiže do zasluženog izjednačenja.

Ako je iz igra bio za malo neprecizan, Luka Ilić je sa sličnog mesta, ali iz prekida, podesio nišan i predivno pogodio za 1:1.

Početak drugog dela meča kao iz snova, Simić je posle svega stotinak sekundi krunisao svoju dobru igru i doveo Srbiju u vođstvo.

Stigla je naša reprezentacija i do trećeg gola koji je sudija poništio zbog nedozvoljenog položaja Štulića.

Najviše problema našoj odbrani na utakmici u Los Anđelesu zadavao je Kejd Kauel, a mora se priznati da smo u 55.minutu imali mnogo sreće jer su Amrikanci u istoj akciji dva puta pogađali stativu.

Pohvale zaslužuje i golman Rosić koji je u dva navrata bravuroznim reakcijama zaustavio pokušaje Ariole.

Poslednji zvižduk sudije iz Jamajke značio je i veliku radost naših fudbalera koju su podelili sa velikim brojem srpskih navijača na tribinama stadiona u Los Anđelesu.

Nakon trijumfa na Olimpijskim igrama u Melburnu i na Svetskom prvenstvu u Francuskoj, ovo je prva pobeda Srbije nas tlu Sjedinjenih Američkih Država.

Slobodan dan uoči povratka za Beograd, srpski igrači iskoristiće za posetu Holivudu.