U atmosferi političkih previranja u Bosni i Hercegovini, premijer Mađarske posetio je Sarajevo, pa Banjaluku. Neposredno po odlasku Viktora Orbana analiziraju se dometi posete i upućene političke poruke.
Viktor Orban je u Banjaluku došao preko Sarajeva. Tamo se u četvrtak tokom popodneva sastao sa predsednicom Saveta ministara Bosne i Hercegovine Borjanom Krišto i sa članovima trojnog predsedništva.
Tamo nije bilo obraćanja za javnost kao što je to bilo juče u Banjaluci, ali ono što jeste bilo isto jeste pominjanje jednog imena – imena Kristijana Šmita.
Predsednica Saveta ministara je rekla da njegovo najnovije nametanje izmena izbornog zakona u stvari udaljava Bosnu i Hercegovinu od evropskih standarda. Isto to rekao je i predsednik Republike Srpske Milorad Dodik u zajedničkom obraćanju sa Viktorom Orbanom, navodeći i da je to udar na evropske vrednosti.
Mađarskom premijeru je u Banjaluci uručen i orden kojim je on odlikovan 9. januara za dan Republike Srpske. Posle toga je održan i poslovni forum.
Milorad Dodik je, između ostalog, rekao “molimo Evropu da nam omogući naš lokalni dogovor“, a Orban je primetio da “Evropa nije fer prema Republici Srpskoj“.
Ministar u Vladi Republike Srpske Željko Budimir rekao je za RTS, komentarišući te poruke, da će Mađarska uskoro predsedavati Evropskom unijom i da joj je stalo, kao dobrom susedu, da se dogovori dešavaju unutar BiH od strane njenih glavnih političkih subjekata, a ne nametanjem i intervencijama koji dolaze s polja.
“BiH se doživljava kao jedan eksperiment gde je odmah po otvaranju pregovora sa Evropskom unijom jedan nelegalni stranac, koji se lažno predstavlja kao visoki predstavnik, nameće izmene izbornog zakona”, rekao je Budimir i upitao “gde je tu demokratija”.
Nedejtonska BiH nema budućnost
Baš u danu kada je Viktor Orban stigao najpre u Sarajevu, a potom i u Banjaluku, pomenuti Kristijan Šmit, kojeg Republika Srpska ne priznaje jer nije legalno imenovan na funkciju visokog predstavnika, boravio je u Beogradu i tamo mu je predsednik Srbije rekao da je Srbija garant Dejtona, a samim tim i garant Republike Srpske i njene autonomije unutar Bosne i Hercegovine.
Na pitanje koliko je Banjaluci važna ta poruka, Budimir odgovara da su te poruke važne jer nedejtonska BiH nema budućnost.
“Republika Srpska je entitet, BiH je državna zajednica, to je sve potvrđeno u Dejtonu. Dejtonska BiH ima budućnost, nedejtonska BiH, u kojoj neko spolja izigrava izvršnu zakonodavnu i sudsku vlast, nema budućnost. Zato su te poruke važne”, rekao je Budimir.
Napominje i da se Šmit ne obazira na čak dva konstitutivna naroda.
“Kristijan Šmit je jedan lažni čovek koji je ušao u BiH i postao faktor nestabilnosti u BiH, gde mi svi strepimo od njegovih poteza, ne zato što se politički bojimo, nego zato što je to čovek koji je spreman da destabilizuje sve ono što je urađeno od završetka rata u BiH, neobazirući se na jedan konstitutivni narod. Možemo reći i dva, srpski i hrvatski, pokušavajući da bude neko ko će centralizovati BiH”, rekao je Budimir.
Orban najpre otišao u Sarajevo, pa u Banjaluku
Budimir je istakao da mađarski premijer Viktor Orban jako pazi kada dolazi u Bosnu i Hercegovinu.
“On je prvo došao u Sarajevo, sastao se sa predsednicom Saveta ministara, sastao se sa članom predsedništva. Nakon toga je došao u Banjaluku gde je poslao ruku i jednima i drugima. Republika Srpska prihvata ruku Viktora Orbana i kroz privrednu saradnju, političku saradnju, kulturnu saradnju”, rekao je ministar u vladi RS.
Napominje i da se u Sarajevu, kad se pojavi drugačije mišljenje, ono doživljava kao napad na njihovu ideju Bosne i Hercegovine, ali i ukazuje da je otvaranje pregovora sa Evropskom unijom bilo za sve konstitutivne narode.
“I Mađari to podržavaju, nemojte zaboraviti da je mađarski general u ovome trenutku i glavnokomandujući EUFOR-a u Bosni i Hercegovini. Mađari su se pokazali kao jedan vrlo konstruktivan faktor”, rekao je Budimir.
Dodaje da je Mađarska najvažniji strateški diplomatski saveznik Srpske i da njeno predsedavanje EU doživljava kao nešto što će pomoći ovom regionu da se integriše brže u EU.
“Međutim, to zavisi umnogome od toga kako će se stvari razvijati iznutra. Ako Bošnjaci doživljavaju BiH samo kao izraz svoje političke volje, stvar će ići teško. RS nema više luksuz da dozvoli urušavanje njenih institucija i nadležnosti. Ovde je permanentna politička kriza zadnje dve godine koju izaziva političko Sarajevo i delovanje lažnog visokog predstavnika i stranih ambasada, pre svega britanske i američke”, rekao je Željko Budimir.