13. Maja 2023.

Podvig Džikića za pamćenje – Hapoel u finalu Lige šampiona

Izraelski predstavnik je u polufinalu bio bolji od aktuelnog šampiona Tenerifa na gostovanju rezultatom 68:69.

Kod ekipe koju sa klupe predvodi Aleksandar Džikić, najefikasniji je bio Kadin Kerington sa 19 poena. Pratio ga je Estonac Sander Vene sa 15, a potom Levi Rendolf sa 12 odnosno Brendon Braun sa 11 poena.

Kod protivnika se istakao nezaustavljivii 39-godišnji Marselinjo Uertas sa 20 poena, pet skokova i tri asistencije. Dvocifren je bio još samo pet godina mlađi Gjorgi Šermadini sa 18 poena, šest skokova i tri asistencije, pa tako veteranski duo nije imao odgovarajuću podršku.

Emotivno je bilo u hali u Malagi s obzirom na nedavnu smrt majke Aleksandra Džikića koju su poslednji put pozdravili i gostujući navijači razvivši transparent njoj u čast.

Kada je reč o samom toku meča, favorizovani protivnik se mučio da taj epitet opravda iako su imali prednost tokom gotovo čitavog prvog poluvremena.

Iskusni španski tim je tu prednost pred pauzu ispustio, a Hapoel je dodao gas u nastavku kada stiže do maksimalnih +15. Ni to nije bilo dovoljno, pa se ušlo u neizvesnu završnicu.

Na ulasku u poslednji minut meča Uertas je probio i doneo četiri poena svom timu, ali već u narednom napadu Vene pogađa ključnu trojku uz faul i uz realizovano slobodno bacanje vraće utakmicu u egal.

Usledio je loš faul Zakarija Henkinsa u ranoj fazi napada protivnika, ali je Šermadini bio polovičan sa penala što je na kraju bilo u presudno. Na drugoj strani je pogodio Kerington koji je tako postavio konačan rezultat.

Poslednji napad jeste imala ekipa Tenerifa, ali ga se neće pamtiti po dobrom s obzirom na to da je Fitipaldo dobio loptu na šutu za tri, ali je promašio čitav koš.

Hapoel je na Fajnal-for stigao kao ekipa koja je barem na papiru bila najslabija, ali su se Džikić i igrači uprkos tome izborili za meč vredan titule.

Tamo će ih čekati bolji iz duela Unikahe i nemačkog Bona.