24. Aprila 2024.

Petrović primio pet golova: Arsenal ponizio Čelsi!

Fudbaleri Arsenala deklasirali su Čelsi (5:0) u derbiju Severnog Londona i tako nastavili trku za titulu u Premijer ligi.

Izabranici Mikela Artete ponizili su velikog rivala u zaostalom meču 29. kola, ali i stavili pod pritisak Liverpul i Mančester siti.

Arsenal sada ima 77 bodova, tri više od “redsa”, a četiri od “građana”. Treba reći da Liverpul ima jedan, a Siti dva meča manje.

Premijer liga, 29. kolo

Arsenal – Čelsi 5:0
Trosar 4, Vajt 52, 70, Haverc 57, 65
Sudija: Sajmon Huper
Stadion: “Emirejts”, London

Strelci za tim sa “Emirejtsa” bili su Leandro Trosar u četvrtom, Ben Vajt u 52. i 70, odnosno Kaj Haverc u 57. i 65. minutu.

Arsenal već u narednom kolu čeka novi gradski derbi i gostovanje Totenhemu, dok će Čelsi ići na megdan Aston Vili.

Domaći su krenuli znatno agresivnije i to im se isplatilo već u četvrtom minutu, kada je gol postigao Leandro Trosar.

Sve je brzo išlo, Deklan Rajs je povukao loptu ka šesnaestercu, proigrao Belgijanca na levoj strani, koji je šutirao snažno iskosa i tako savladao Đorđa Petrovića.

“Tobdžije” su iskoristile smušenost Čelsija na početku meča, pa su ubrzo pripretili Kai Haverc, Takehiro Tomijasu i Rajs.

Čelsi je umalo iz nehata stigao do izjednačenja, pošto je lopta, posle pokušaja usamljenog Nikola Džeksona da proigra nekog u šesnaestercu Arsenala, pogodila Gabrijela, a onda i stativu.

Petrović je u 27. minutu u više navrata bio na mukama, ali je odoleo. Najpre je zaustavio pokušaj Sake, onda Haverca, da bi potom sprečio i autogol Aksela Disasija.

Gosti su najbliži izjednačenju u prvom poluvremenu bili u 30. minutu, kada je Mark Kukurelja imao šansu, da bi onda i Enco Fernandes lukavo pokušao da prevari Davida Raju.

Tempo u prvom delu susreta bio je izrazito jak, nisu izostali ni žustri dueli, pa tako ni nekoliko žutih kartona pred pauzu, između ostalog i za Mikela Artetu.

Arsenal je nastavak utakmice otvorio kao i prvo poluvreme, stavljanjem na muke čuvara mreže Čelsija.

Dobro se, doduše, držao Petrović u tim trenucima, a prvi posao po povratku na teren imao je prilikom šanse za Rajsa, koji do prilike došao zahvaljujući lošem dodavanju Badijašila.

Petrović je potom odbranio zicer Havercu – istrčao je, skratio ugao i tako sprečio gol posle sjajnog dodavanja Edegora.

Arsenal je dobio korner, nakon kojeg je duplirao prednost. Rajsov udarac je blokirao Galager, ali se lopta odbila pravo na nogu Vajtu, koji je zatresao mrežu u 52. minutu.

Samo pet minuta kasnije, novu fenomenalnu loptu Edegora u prazan prostor, pokupio je Haverc, koji je bio jači u duelu sa Kukureljom, da bi potom rutinski prevario Petrovića, koji je “kačio” loptu na putu do gola.

Čelsi je ubrzo mogao makar da se upiše na semafor, ali se Džekson obrukao iz izgledne pozicije, šutiraju u spoljni deo mreže iz relativne blizine.

Nastavio je Arsenal da broji, pošto je u 65. minutu strelac opet bio Haverc. Saka je probio po desnoj strani, dodao loptu Havercu, koji je sa visine penala poslao neodbranjiv udarac. Lopta se odbila od stative i završila iza leđa Petrovića.

“Petarda” je ekplodirala u 70. minutu, kada je Vajt postigao svoj drugi gol na meču, iz nehata praktično, tako da se i Arteta uhvatio za glavu u neverici.

Edegor je poslao loptu, Vajt ju je na drugoj strani, unutar šesnaesterca sačekao, a onda u želji da proigra nekog od saigrača, prevario Petrovića.

Do kraja susreta, Arsenal smanjio gas i rutinski sačuvao ogromnu prednost protiv Čelsija, koji je ostao deveti sa 47 bodova