5. Februara 2025.

Pet popularnih “zdravstvenih” savjeta koje ne treba slijepo pratiti

Antibakterijski sapuni su efikasniji u borbi sa patogenima, svima je potrebno najmanje 8 sati sna, da bismo bili zdravi neophodno je da redovno detoksikujemo organizam – da li je sve ovo istina ili su to samo mitovi koji nemaju nikakvo naučno pokriće? I šta nam se još nameće od strane društva, influensera i porodice, što nema nikakve veze sa realnošću?

Saveta o zdravlju ima na svakom ćošku: dele nam ih bake i deke, roditelji, prijatelji, kvazi-stručnjaci na društvenim mrežama. Međutim, mnogi ne shvataju da slepo praćenje tih saveta nije nimalo dobro za naše zdravlje, jer je svaki organizam jedinstven, a samim tim i njegove potrebe. Koji su to popularni “zdravstveni” saveti koje ne bi trebalo da shvatamo olako i zbog čega?

Osam čaša vode dnevno je norma

Hidratacija je osnova dobrog zdravlja i pravilnog rada organizma, ali – da li je baš 8 čaša vode dnevno potrebno popiti da bismo bili zdravi? Odgovor je ne. “Unos dovoljne količine tečnosti ne podrazumeva samo ispijanje vode, premda se ona unosi i putem hrane i drugih napitaka”, navodi nutricionista Megi Mun. Umesto da se pridržavate nekakvih brojki koje navodno odgovaraju svima, stručnjaci preporučuju da osluškujete svoj organizam, a u ishranu uvrstite namirnice bogate vodom.

Izlazak napolje mokre kose je siguran put ka prehladi

Napuštanje kuće mokre ili vlažne kose često se smatra okidačem za prehladu, međutim, te dve stvari nikako nisu povezane, navode eksperti. “Jedini način da se prehladite ili dobijete grip jeste da dođete u kontakt sa nosiocem virusa”, pojašnjava Holi Filips, stručnjak za žensko zdravlje. Istina, verovatnoća da se razbolimo je tokom zime veća, ali je razlog taj što nam je imunitet često oslabljen, a zaštitna funkcija sluzokože nosa oslabljena, usled čega je i prodor virusa lakši.

Osmočasovni san je potreban svima

Baš kao i pravilo za unos 8 čaša vode dnevno nije univerzalno, tako nije ni pravilo osmočasovnog sna. Brojna istraživanja pokazala su da količina potrebnog sna varira od osobe do osobe. “Nacionalna fondacija sna sugeriše da je optimalno da spavamo između 7 i 9 sati tokom noći” navodi Filips. Međutim, nekima za normalno funkcionisanje dovoljno i svega pet sati kvalitetnog odmora tokom noći, a nekima je potrebno više od optimalnih 9, usled pojačanog fizičkog i umstvenog napora, prenosi portal Your Tango.

Redovna detoksikacija organizma je neophodna

Ispijanje šejkova za detoksikaciju organizma, držanje strogih dijeta i ciljano izbacivanje toksina iz organizma uopšte nisu preduslo za dobro zdravlje i pravilan rad organizma. Naše telo već ima “intergisan” sistem za detoksikaciju, odnosno jetru, koja u normalnim uslovima jako dobro radi svoj posao. “Najbolje što možete učiniti za sebe, ako već želite da se oslobodite toksina, jeste da pomognete jetri da obavlja svoju funkciju, i to tako što se nećete prejedati, konzumirati nezdrave namirnice, alkohol i cigarete”, navodi Mun.

Antibakterijski sprejevi i sapuni su ključ u prevenciji bolesti

Popularni sprejevi sa antibakterijskim svojstvima, “magični” tečni sapuni koji obećavaju uništenje 99,99 procenata bakterija i virusa nisu ništa bolji u borbi sa patogenima od običnog, čvrstog sapuna za pranje ruku koji su koristili naši roditelja, pa i bake i deke pre nekoliko decenija. Iako zvuči neverovatno, ovo je i naučno dokazano: istraživanje još iz 2015. godine pokazalo je da su obični i antibakterijski sapuni jednako efikasni u “ubijanju” 20 najučestalijih bakterija. Dakle, u pitanju je samo marketinški trik, na koji ne treba “nasedati”.

RTbalkan.

Podijeli vijest na:

Pretplata
Obavijesti o
guest

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Pregledaj sve komentare