3. Oktobra 2024.

“Parni valjak” je spreman za Evroligu – koliko može Partizan u novoj sezoni?

Košarkaši Partizana sa mnogo nedoumica kreću u novu sezonu Evrolige.

Partizan je ovog leta promenio čitavu ekipu i od prošle sezone je ostao samo centar Balša Koprivica i doskorašnji junior Aleksa Dimitrijević, a koga je sve Partizan doveo je objašnjeno u tekstu koji možete čitati OVDE.

Dakle, da podsetimo, ekipu su napustili: Ognjen Jaramaz, Aleksa Avramović, Pi Džej Dozir, Džejlin Smit, Danilo Anđušić, Kevin Panter, Džejms Naneli, Uroš Trifunović, Mateuš Ponitka, Zek Ledej, Alen Smailagić, Frenk Kaminski i Bruno Kaboklo.

U ekipu su stigli: Arijan Lakić, Ife Lundberg, Frenk Nilikina, Karlik Džons, Vanja Marinković, Dvejn Vašington, Sterling Braun, Mario Nakić, Isak Bonga, Mitar Bošnjaković, Aleksej Pokuševski, Ajzea Majk, Tajrik Džons i Brendon Dejvis.



Takođe, treba spomenuti da je otišao i Savo Drezgić koji će igrati na Džordžiji, a kako je rečeno, u ekipi je i dalje Aleksa Dimitrijević.

Ono što je kristalno jasno što se ovog rostera tiče je da je uigravanje najvažnija stavka i to najviše u odbrani. Zamisli Željka Obradovića su viđene delimično u prvoj utakmici i nekako potvrdile priče od letos da će se defanziva igrati nešto agresivnije, da se tako izrazim.

Preuzimanja će biti ključna, takozvani “tripple switch” sistem odbrane gde se istovremeno preuzimaju igrači, menjaju čuvari i tako neutrališe prednost koju je stekao tim koji ima napad.

Zonski presing i povratak u zonsku odbranu je takođe deo koji smo mogli da vidimo da je bio učinkovit na tom meču protiv Borca, gde je postavljanje zamke na polovini terena pokazalo koliko kvalitetnu odbranu na perimetru crno-beli mogu da imaju.

Defanzivni skok je ponovo najveća mana Partizana, ali treba takođe reći da Ajzea Majk još uvek nije igrao zbog povrede mišića tokom priprema pa se njegovo prisustvo u reketu tek očekuje.



Konkurencija u Evroligi je žestoka ove sezone. Mnogo NBA igrača je stiglo u Evropu, nekoliko njih i u Partizan (poput Dvejna Vašingtona i Frenka Nilikine), pa se svi moraju paziti Stenlija Džonsona, Džordana Nvore, Furkana Korkmaza, Džedija Osmana, Omera Jurcevena, Evana Furnijea…

Kvaliteta ima na sve strane, što se kaže, pa deluje da ponovo imamo Evroligu kao sa početka 2000-ih godina kada se gledala spektakularna košarka na “starom kontinentu”.

Partizan će sezonu početi protiv Baskonije u gostima i ta utakmica će biti veoma važna za izabranike Želimira Obradovića, pa deluje da imaju lepe šanse da pobedom počnu takmičenje, ali treba sačekati i biti oprezan.

Što se samog rasporeda tiče, posle Baskonije će Partizan gostovati Real Madridu, a onda dočekuje minhenski Bajern u “Štark Areni”, da bi usledilo gostovanje Makabiju, pa kod kuće igraju sa Virtusom i Monakom.

Potom 1. novembra idu u Istanbul na meč sa Fenerbahčeom, pa Parizom i onda se vraćaju u Srbiju i igraju sa Barselonom i Olimpijom iz Milana, da bi u 11. kolu igrali “večiti” derbi sa Zvezdom i posle nedelju dana bi dočekali Olimpijakos, pa Žalgiris i Panatinaikos.



Nakon toga Partizan gostuje Albi u Berlinu, pa ih u Arenu dolazi Asvel, zatim putuju u Istanbul na meč sa Efesom u poslednjem meču prvog dela sezone.

U prvom meču drugog dela će dočekati Fener 27. decembra, pa Makabi i onda gostuju Panatinaikosu, Asvelu i Armaniju, a potom dolaze Pariz i Crvena zvezda pred “grobare” i onda idu gostovanja Virtusu i Monaku, pa meč sa Baskonijom u Areni.

Sledeća dva susreta su dva gostovanja: Olimpijakosu i Barseloni, pa kod kuće igraju sa Efesom i Albom i onda gostuju Bajernu u Minhenu da bi potom gostovali Žalgirisu u Kaunasu i potom kod kuće igraju sa Real Madridom u poslednjem meču regularnog dela Evrolige.

Kada se već bavimo rasporedom, važno je spomenuti prvu utakmicu sa Baskonijom, “večiti” derbi (11. i 24. kolo), ali i dupla kola.



Partizan će prvo duplo kolo imati sredinom oktobra kada 15. oktobra budu dočekali Bajern, pa 17. oktobra igrali protiv Makabija verovatno u hali “Aleksandar Nikolić”.

Naredno duplo kolo je u novembru kada će Partizanu “na noge” dolaziti Barselona i Olimpija, pa u decembru kada budu dolazili Panatinaikos i Žalgiris, odnosno 18-20. decembra kada će igrati sa Efesom i Asvelom.

U januaru imaju novo duplo kolo i duele sa Asvelom i Olimpijom Milano, pa u februaru kada budu gostovali Virtusu i Monaku, odnosno krajem marta kada budu igrali sa Albom i Bajernom.

Dakle, raspored i nije strašan na prvi pogled, ali će kao i obično sve zavisiti od povreda i umora pa se čini da su crno-beli mislili i o tome pošto imaju prilično dubok roster.

Nekim igračima, poput Dvejna Vašingtona, trebaće malo više vremena da se aklimatizuju na novi sistem takmičenja i malo drugačiju košarku nego što su ranije igrali, dok će ljudi poput Karlika Džonsa taj tranzicioni period nešto brže proći zbog FIBA takmičenja.



Iako je prošlu sezonu Partizan završio na 11. mestu, imali su peti najbolji ofanzivni rejting (117,8) prema statistici sa “3stepsbasket”, ali i četvrti najlošiji defanzivni rejting (118,5) što znači -0,7 poena na 100 poseda…

Ritam je prilično opao i bio je četvrti najsporiji u Evroligi, što će se ove sezone menjati u zavisnosti od utakmica, pošto Partizan ima igrače koji jako dobro manipulišu tempom (poput pomenutog Karlika, ali i Ife Lundberg to ponekad dobro radi).

Procenat za dva je bio dobar, za tri solidan i kao što je više puta rečeno, skok je bio problem jer su ekipe “živele” od drugih šansi protiv crno-belih, dok je njihova zona bila neefikasna, a preuzimanja gotovo stalno dovodila do kolapsa odbrane.

Sve to će probati da izbegne ovaj novi tim, jer je zaista sve nepredvidivo kada pričamo o njima. Logično, mnogo novih lica, mnogo će tu biti uspona i padova, a rezultat se momentalno očekuje.

Već možemo na društvenim mrežama videti i prva izdanja “power ranking” i u gotovo svakom je Partizan stavljen među plej-of ili plej-in ekipe, ali treba sačekati sa takvim prognozama.

Tokom pripremnog perioda smo mogli da vidimo dobre stvari od Partizana, ali je kao i u duelu protiv Borca viđeno par stvari koje pokazuju od čega će “boleti glava” i to je kontrola defanzivnog skoka, ali i selekcija faulova što nekako i može brzo da se popravi i iskoreni.



Crno-beli su tokom priprema izgubili samo od Anadolu Efesa i to nakon što je Tajrik Džons promašio šut za pobedu i poraz je bio samo pola koša.

Pobedili su Tortonu, AEK, Pariz i Panatinaikos i najavili navijačima da će želja i agresivnost biti na najvišem mogućem nivou, a takve stvari su postavljene i na treninzima.

Čak i Željko Obradović pričao o tome kako igrači mnogo rade na timskom treningu, ali odvajaju vremena i za individualni rad, što se jako retko viđa.

On je posebno oduševljen motivisanim domaćim igračima, ali treba odati počast i strancima jer su neki došli i kao velike zvezde, a opet traže da rade još i uzimaju termine za dodatne treninge da rade na svojoj igri.

Kao što je već rečeno, vide se obrisi neke igre crno-belih, otprilike se nagovestilo šta navijači mogu da vide od igrača svog omiljenog tima i na kakvu podršku mogu da računaju su im već pokazali protiv Borca kada je bilo preko 18.000 ljudi.

Njihova želja je makar plej-in, a videćemo šta je zapravo realno.

B92.

Podijeli vijest na:

Pretplata
Obavijesti o
guest

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Pregledaj sve komentare