26. Januara 2024.

Pala odluka u Hagu: Međunarodni sud nije zabranio Izraelu napad na Gazu, traži da se spriječi genocid

Sud je utvrdio da je humanitarna situacija u Pojasu Gaze takva da zahteva donošenje hitnih mera kako bi se zaštitila prava Palestinaca

Međunarodni sud pravde (MSP) u Hagu odlučio je da Izrael mora da preduzme sve moguće mere kako bi sprečio genocid u Gazi, uključujući ubijanje pripadnika Palestinskog naroda i nanošenje štete Palestincima.

Sud je odlučio da Izrael mora da učini sve što je u njegovoj nadležnosti kako bi sprečio i kaznio javno podsticanje uništenja Palestinaca kao grupe, kao i da mora da obezbedi dotok humanitarne pomoći u Pojas Gaze.

Izrael će morati i da dostavi izveštaj o preduzetim merama za mesec dana, a predsednica MSP Džejn Donogu je rekla da presuda stvara pravne obaveze za tu državu.

Međunarodni sud pravde, ipak, nije eksplicitno pozvao Izrael da obustavi svoje vojne akcije u Pojasu Gaze, niti je pozvao na uspostavljanje primirja.

MSP je pozvao i na oslobađanje svih talaca koje je Hamas kidnapovao tokom napada na Izrael 7. oktobra.

Sud je utvrdio da je humanitarna situacija u Pojasu Gaze zahteva donošenje hitnih mera kako bi se zaštitila prava Palestinaca pre konačne presude, koja bi mogla biti doneta tek za nekoliko godina.

Sud je prethodno objavio da ima jurisdikciju da donese odluke o vanrednim merama u sudskom sporu koji je pokrenula Južna Afrika, kao i da ta zemlja ima pravo da podese tužbu protiv Izraela.

Donogu je rekla da neke od optužbi protiv Izraela potpadaju pod odredbe Konvencije o genocidu, kao i da Palestinci predstavljaju grupu koja je zaštićena pod tom Konvencijom.

Sud je utvrdio da su akcije Izraela nakon napada Hamasa od 7. oktobra izazvale značajno uništenje na prostoru Pojasa Gaze, citirajući izjave zvaničnika UN i Svetske zdravstvene organizacije, koji su javno govorili o humanitarnoj krizi u toj enklavi i teškim uslovima u kojima žive njeni stanovnici.

Džejn Donogu je naglasila da su pojedini izraelski zvaničnici davali problematične izjave, uključujući izraelskog ministra odbrane Joava Galanta koji je naredio “potpunu opsadu” grada Gaze, kao i njegovu najavu da će “eliminisati sve” i da se Izrael bori protiv “ljudskih životinja”.

Ona je citirala i predsednika Izraela Isaka Hercoga koji je rekao da odgovornost za napad na njegovu zemlju snosi “cela nacija”, kao i izjave nekadašnjeg ministra energetike i aktuelnog ministra spoljnih poslova Izraela Kaca.

Zašto Južna Afrika optužuje Izrael za genocid?

Južna Afrika je 29. decembra prošle godine podnela tužbu protiv Izraela, tvrdeći da ta zemlja svojim akcijama u Pojasu Gaze krši Konvenciju o sprečavanju i kažnjavanju zločina genocida.

Južnoafrički pravnici tvrde da Izrael sistemski krši prava Palestinaca već 76. godina, kao i da je tokom vojnih akcija u Pojasu Gaze gađao bolnice i drugu civilnu infrastrukturu.

Oni naglašavaju i da Izrael sprečava dotok humanitarne pomoći u tu enklavu, kao i “genocidne izjave” mnogih izraelskih zvaničnika, uključujući i premijera Benjamina Netanjahua.

Izraelski pravni tim odbacuje takve optužbe, tvrdeći da njihova zemlja sve akcije sprovodi u samoodbrani, dok Južnoafrikance optužuju da “brane Hamas”.

Izraelci takođe tvrde da deluju isključivo u okvirima međunarodnog prava, kao i da Hamas snosi najveći krivicu za stradanje civila pošto ih koriste kao ljudski štit.

Podijeli vijest na:

Pretplata
Obavijesti o
guest

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Pregledaj sve komentare