Gosti manje troše, ostaje li turizam “iznad vode” ili tone?
Ne da nemamo rast, nego imamo stagnaciju prometa i možda čak i u nekim mikrolokacijama i pad, rekla je Jelena Tabak, šef Udruženja ugostiteljskih delatnosti HGK
Prvi podaci o turističkim rezultatima u Hrvatskoj govore da se dogodio blagi pad prometa u ugostiteljstvu, ali su isto tako turisti ove godine stigli ranije, a ako se sezona produži i na jesen – rezultati bi mogli biti na nivou prošlogodišnjih.
Jelena Tabak, šefica Udruženja ugostiteljskih delatnosti HGK, rekla je za HTV da turistička sezona prolazi u skladu s očekivanjima.
“Evropsko prvenstvo (u fudbalu) bilo je u Nemačkoj, Olimpijske igre su u Parizu, očekivali smo da ćemo u ovom periodu godine imati možda čak i borbu za goste. Rezultati na na nivou države, koje smo mogli čuti na sektorskom sastanku pre par dana u Splitu, su u skladu sa strategijom razvoja održivog turizma, što znači da smo u predsezoni imali veći rast nego što to imamo sad u špicu turističke godine“, navela je Tabak i dodala:
“Odnosno, ne da nemamo rast, nego imamo stagnaciju prometa i možda čak i u nekim mikrolokacijama i pad. To može zvučati loše jer smo naučili na besomučne količine posla u julu i avgustu, ali to je ono za što smo se borili, da se više radi u prvom i poslednjem delu godine, a da se rastereti špic sezone”.
Sektor pripreme i posluživanje hrane i pića ove godine beleži rast od šest posto u količini izdatih računa i 17 posto u finansijskom prometu.
“Imali smo rast i dobre rezultate u predsezoni, a kad razgovarate s kolegama na terenu, objektivna je situacija da imamo u konkretnim restoranima samo jednu rotaciju uveče za večere. Unazad 5-10 godina znalo bi ih biti po tri za veče i to u stvari znači pad u količini prometa između 10 posto i 20 posto. Što se finansijskih pokazatelja tiče, ili je stagnacija ili je maleni pad ili je mrtva trka za jednak rezultat. Međutim, opet zavisi koji je tip objekta. Neki su i u porastu. Dakle, nema svaka vrsta objekta istu sudbinu, otkrila je Tabak.
Joso Smolić, potpredsednik HOK-a i predsednik Udruženja ugostitelja i turističkih radnika HOK-a, kaže da se gosti zbog krize manje troše i ističe da je to bilo za očekivati.
Ti isti gosti, očekuju veći kvalitet i bolju uslugu.
“Na tome moramo raditi da bismo održali dolazak gostiju i za sledeće godine kad budu imali veću potrošnju”, kaže on.
Kaže da se pad broja noćenja, koji se broji u sitnim postocima, odnosi na privatni smeštaj, što je takođe bilo za očekivati s obzirom na to da je 23.000 ležajeva više u ovoj godini u odnosu na prošlu.
“Isti je kolač, a deli ga puno više njih, i normalno je da ne možemo svi isto dobiti”, kaže Smolić.
RTbalkan.
Mislim da su u HR uspešno završili tranziciju u pretežno hotelski način turizma od kojeg država ima više koristi jer ga je lakše oporezovati.
Manje od toga imaju građani HR koji žive uz more ali država sigurno ima više koristi nego prije kad su nosioci zarade bili građani HR sa privatnim smeštajem kojeg su rentali u sezoni.