Bez kafe mnogi ne mogu zamisliti početak dana, ali prekoračenje količine unosa kofeina može dovesti do štetnih učinaka, kao što su nervoza i ubrzan rad srca.
U teškim slučajevima prekomerna konzumacija kofeina može dovesti do stanja poznatog kao trovanje kofeinom ili predoziranje.
Kada dolazi do trovanja kofeinom?
Trovanje kofeinom događa se kada su u organizmu preterano visoke nivoe kofeina, što se manifestuje nizom neugodnih i potencijalno opasnih simptoma, uključujući poteškoće s disanjem i napade. Bilo je slučajeva u kojima su ljudi umrli od posledica trovanja kofeinom.
Simptomi trovanja kofeinom
Trovanje kofeinom nadilazi tipičnu glavobolju izazvanu kofeinom, koja se javlja kada preteramo s kafom i popijemo koju šoljicu više. Preporuka za zdrave odrasle osobe je ne unositi više od 400 miligrama kofeina dnevno, što je otprilike četiri do pet šoljica kafe.
Konzumacija nešto veća od ove granice može dovesti do simptoma poput teskobe i razdražljivosti, prema dijetetičarki Erin Palinski-Wade, prenosi CNN.
Međutim, ozbiljniji učinci povezani s trovanjem kofeinom obično se javljaju kada pojedinac konzumira oko 1200 miligrama kofeina, što je ekvivalentno približno 12 šoljica kafe. Neurološki simptomi, kao što su teskoba, halucinacije, migrene, cerebralno oticanje i napadi, dokumentovani su u slučajevima trovanja kofeinom. Komplikacija je i otežano disanje.
Iako retko, trovanje kofeinom potencijalno može biti kobno; većina prijavljenih smrtnih slučajeva povezana je s pijenjem tableta s visokim dozama kofeina.