Važno je biti informisan pre puta.
Ako ste i dalje u fazi planiranja godišnjeg odmora ili odabira destinacije, sajt Polovni automobili vas podseća na specifičnosti koje važe u određenim državama u okruženju, iznose kazni i druge korisne informacije.
Konfigurišite tag
Sigurno ste čuli da preko TAG uređaja možete putovati bez zaustavljanja u Srbiji, Crnoj Gori i Severnoj Makedoniji, a očekuje se proširenje uskoro i na Grčku, Hrvatsku..
Ipak, da bi ste mogli nesmetano da koristite ovu pogodnost morate da prekonfigurišete uređaj (ako ga nemate, TAG košta oko 2.000 dinara).
Web adresa na kojoj se ovo radi je nedavno promenjena (nije više Open Balkan ETC), a sada se koristi: www.toll4all.com.
Informacija za gužve kod Soluna
Pred ulazak u Solun su radovi, koji će trajati naredne četiri godine. U pitanju je ogroman projekat pod nazivom Flyover, koji podrazumeva izgradnju vijadukta dužine 4 kilometra koji će ići iznad postojeće deonice.
Grčke vlasti najavile su da će kroz vijadukt moći da prođe 10.000 vozila po satu u oba pravca, čime će se svakako smanjiti kolapsi u saobraćaju. Ali, dok se to ne desi, potrebno je da odabarete rutu-da li ćete kroz centar grada ili obilaznicom… preporuka je da koristite sajt koji su Grci napravili https://flyover.imet.gr/ koji prikazuje stanje u saobraćaju na alternativnim pravcima u realnom vremenu. Svakako može pomoći.
Kad smo kod Grčke, par kratkih podsećanja:
– Kad uđete u zemlju, promenite vreme za jedan sat unapred
– Grci imaju drakonske kazne, zato pamet u glavu! Samo za nevezivanje pojasa možete da platite 350 evra, a recimo preticanje preko pune linije može da vas košta 700 evra!
– Planirajte pauze, jer i na pravcima prema Halkidikiju i prema Olimpskoj regiji ima deonica gde jednostavno nema mesta da stanete pored puta.
– Nabavite protipožarni aparat, jer je obavezan iako vozite na benzin ili dizel.
– Vodite računa gde parkirate, jer možete ostati bez dozvole i tablica i do dva meseca!
Novi auto-put u Crnoj Gori
Sigurni smo da će većina turista koristiti nov auto-put od Mateševa i da će i ove godine zaobići Kanjon Morače.
Putarina za putnička vozila na deonici auto-puta iznosi 3,5 evra, a oni koji od Podgorice krenu prema Baru treba da računaju na trošak prolaska kroz tunel Sozina od 2,5 evra.
I još jedna napomena: na novoj deonici auto-puta ima i presretača i patrolnih vozila policije. Zato, vodite računa o brzini, jer novi auto-put je „pun“ tunela gde je ograničenje 100 kilometara na sat. A kazne nisu male.
Konkretno, za prekoračenje brzine van naselja do 30 km/h kazna iznosi od 120 do 400 evra.
Ako dođete u situaciju da morate da platite kaznu, treba da znate da crnogorske patrole često imaju terminale za online plaćanje, pa možete sve regulisati na licu mesta.
Ukoliko to ne uradite, kaznu možete platiti u roku od osam dana, ali vam policija u tom slučaju može zadržati dokumenta. Zato, ne savetujemo ovu opciju.
Par informacija za Hrvatsku, Sloveniju i Italiju
Kao što je slučaj u Crnoj Gori ili Severnoj Makedoniji, i u Hrvatskoj možete platiti kaznu na licu mesta, pod uslovom da je iznos manji od 250 evra.
U tom slučaju, plaća se polovina kazne. Popust od 50% ako se kazna za saobraćajni prekršaj plati odmah važi i u Sloveniji.
Mali podsetnik, u Sloveniji se putarina ne naplaćuje po kilometru, već morate da kupite vinjetu, koja košta 16 evra za putnička vozila i važi sedam dana. Možete uštedeti vreme i vinjetu kupiti online preko sajta https://evinjeta.dars.si
Ukoliko ne kupite vinjetu, platićete kaznu od 300 evra.
Što se tiče Italije, poznato je da se uglavnom vozite po auto-putu uz velike gužve, česta preticanja čak i šlepera.
Ono što mnogi zaboravljaju jeste da Italijani, po istom sistemu kao i mi mere i kontrolišu prosečnu brzinu na određenim deonicama, dakle po sistemu od tačke A do tačke B.
Osim toga, na mnogo lokacija postoje statični elektronski radari, koji takođe mere brzinu.
Inače, kazne u ovoj državi za prekoračenja odu od 40, pa čak do 3.000 evra!
Srećan put!