Mobilne aplikacije su naši saveznici u borbi sa dosadom, pomažu nam bolje da se organizujemo i ostanemo u kontaktu sa našim najbližima. Ipak, neke od njih su “smrt” za bateriju mobilnog telefona.
Nema ništa gore nego kada sredinom dana telefon prikaže da je ostalo samo 15 procenata baterije. Za brzo trošenje baterije na telefonu krive su razne aplikacije, a koje su najveći potrošači, objasnili su eksperti.
Ove aplikacije troše najviše energije
Među najvećim potrošačima baterije svakako su društvene mreže. Ove popularne platforme su fabrički podešene da neprekidno rade u pozadinskom režimu, šalju notifikacije i ažuriraju sadržaj, zbog čega čak i kada se ne koriste troše energiju. “Česta ažuriranja i pozadinski procesi koje vrše aplikacije društvenih mreža su glavni razlog velike potrošnje”, naveo je stručnjak Ilija Kazakov za ruski portal RT.
Na drugom mestu po potrošnji su aplikacije koje koriste GPS
Pored društvenih mreža su i aplikacije koje koriste GPS-navigaciju u realnom vremenu, pružaju informacije o stanju na putevima, pomažu prilikom planiranja rute kretanja i daju zvučna obaveštenja o ograničenjima brzine i predloženoj maršruti. “Ove aplikacije takođe rade u pozadinskom režimu, neprestano obnavljaju mape i podatke koje korisnicima mogu biti od važnosti”, naveo je sagovornik RT.
Striming platforme su takođe veliki potrošači
Popularne striming platforme, kao što je Jutjub, koje se koriste za kreiranje, deljenje i reprodukovanje video snimaka kontituirano rade čak i kada se ne koriste aktivno. Zbog toga su one među najvećim potrošačima energije kada je reč o mobilnim telefonima i drugim gedžetima. Potrošnja energije raste dodatno i ako je aplikaciji omogućeno slanje push-notifikacija, naglasio je ekspert.
Aplikacije za video pozive
Platforme koje se koriste za obavljanje video poziva, kao što su Google Meet, Teams, Zoom i slično, a bez kojih je danas nemoguće zamisliti radni dan, takođe se svrstavaju u velike portošače energije. “Video pozivi crpe mnogo energije zbog korišćenja mikrofona i kamere, a aplikacije su fabrički podešene tako da rade i u pozadinskom režimu, kada takođe troše bateriju”, pojasnio je Kazakov.
Bateriju možemo uštedeti na nekoliko načina
Koliko će baterija izdržati između dva punjenja zavisi od različitih faktora: starosti uređaja, količine aplikacija instaliranih na njemu, učestalosti korišćenja telefona. Ipak, postoji nekoliko univerzalnih načina da se uštedi energija. Trebalo bi smanjiti osvetljenje ekrana i uključiti režim uštede baterije, pri kome se smanjuju performanse procesora i grafičkog sistema. Osim toga, savetuje se i deaktiviranje pozadinskog režima na aplikacijama koje “vuku” najviše struje.
RTbalkan.