U okviru oktobra, mjeseca borbe protiv karcinoma jetre, udruženja pacijenata i stručnjaci podsjećaju javnost na važnost ranog otkrivanja, prevencije i adekvatnog liječenja hepatocelularnog karcinoma, najčešćeg oblika raka jetre.
Hepatocelularni karcinom zauzima peto mesto po učestalosti među svim karcinomima i treće mesto po smrtnosti, što ga čini jednim od najozbiljnijih zdravstvenih izazova širom sveta, pa i u Srbiji.
Predsednica udruženja za bolesti jetre “Hronos” Ivana Dragojević kaže za Tanjug da je u Srbiji ta vrsta karcinoma u velikoj meri povezana sa hroničnim bolestima jetre, prvenstveno infekcijama virusima hepatitisa B i C, koji su vodeći faktori rizika za razvoj ove opake bolesti.
“Pravilna i pravovremena dijagnostika, kao i uvođenje savremenih terapija, ključni su za poboljšanje kvaliteta života pacijenata i povećanje stope preživljavanja. Od ove godine, pacijentima u Srbiji dostupna je najmodernija terapija koja se koristi širom sveta za lečenje uznapredovale forme bolesti – imunoterapija koja nudi nove nade pacijentima sa odmaklim hepatocelularnim karcinomom”, rekla je ona.
Ipak, dodaje Dragojević, uspešno lečenje zahteva multidisciplinarni pristup, u kojem učestvuju lekari različitih specijalnosti kako bi doneli zajedničku odluku o najboljoj strategiji lečenja svakog pojedinačnog pacijenta.
“Prevencija hepatocelularnog karcinoma kroz lečenje hepatitisa B i C igra ključnu ulogu u smanjenju učestalosti ove maligne bolesti. Hronične infekcije HBV i HCV uzrokuju progresivno oštećenje jetre koje može dovesti do ciroze, a zatim i do karcinoma. Vakcinacija protiv hepatitisa B, koja je obavezna u Srbiji, pruža efikasnu zaštitu i značajno smanjuje rizik od oboljevanja”, rekla je Dragojević.
Ona je apelovala na građane da se testiraju na viruse hepatitisa, posebno ako spadaju u visoko rizične grupe, poput osoba sa hroničnim bolestima jetre, osoba koje konzumiraju alkohol ili su imale infekciju hepatitisom B ili C.
“Oktobar mesec borbe protiv karcinoma jetre pruža priliku da se javnost podseti na važnost redovnih pregleda, ranog otkrivanja bolesti i edukacije o prevenciji. Sa napretkom u dostupnosti savremenih terapija, udruženja pacijenata i stručnjaci nastavljaju sa apelima za uvođenje Nacionalnog plana za prevenciju i kontrolu virusnih hepatitisa u Srbiji, čime bi se dodatno unapredila borba protiv hepatocelularnog karcinoma”, rekla je Dragojević.
B92.