Zar ne bi bilo sjajno da možete samo da popijete pilulu, a da vaše telo reaguje kao da ste upravo istrčali deset kilometara? Možda zvuči samo kao scenario uz naučne fantastike, ali tim istraživača iz Danske je došao do ovog otkrića koje može nagovestiti budućnost fitnesa. Ali da li je ovako nešto zaista korisno i može li tableta zameniti trčanje napolju ili odlazak u teretanu?
Pilula koja bi zamenila teške treninge deluje kao dobra ideja za one koji ne vole da vežbaju, ali ipak žele rezultate koje bi dobili od trčanja ili drugih vežbi. Novo otkriće sa Univerziteta Arhus u Danskoj, nazvano lek “LaKe”, navodno dovodi telo u metaboličko stanje u koje se ono dovodi nakon trčanja 10 kilometara, velikom brzinom i to na prazan stomak. Da li to znači da odlazak u teretanu više neće biti potreban u budućnosti? Odgovor nije tako jednostavan.
Lekovi u zamenu za trening
Pre svega, lekovi kao što je LaKe se zovu “mimetici”, jer oni oponašaju biološke efekte vežbanja, bez potrebe da se te vežbe zaista rade. Ova ideja postoji već neko vreme, a 2008. godine je Institut Salk iz San Dijega predstavio je lek pod nazivom GV501516 (skraćeno 516), koji signalizira ključnim genima da sagorevaju masti umesto šećera.
U testovima na miševima, dva glodara obavljala su istu količinu dnevne fizičke aktivnosti, ali je jedan od njih dobijao dozu leka 516. On je značajno povećao svoju izdržljivost i na kraju testa je bio mnogo mršaviji od drugog. Ipak, varijanta 516 brzo je završila na crnom tržištu kao zabranjeni doping agens, a Svetska antidoping agencija je izdala upozorenja da nije bezbedna za korišćenje. Uprkos tome, trenutno je u razvoju mnogo više mimetika.
Takozvano Jedinjenje 14, koje je prvi put otkriveno 2015. godine, isprva se razvijalo kao način lečenja drugih bolesti, pre nego što su istraživači otkrili da može da smanji nivo glukoze u krvi, poboljša toleranciju na glukozu i podstakne gubitak težine kod gojaznih miševa.
Od tada je urađeno i više istraživanja o Lac-Phe, hemikaliji koja se obično proizvodi u telu kroz trening izdržljivosti, a proučavan je i molekul SLU-PP-332, koji pojačava metabolizam i izdržljivost, pomažući glodarima da trče 50 odsto dalje nego što su prethodno mogli.
Ovaj molekul, prema naučnicima, govori skeletnim mišićima da naprave promene koje obično izaziva trening izdržljivosti, što može da pomogne ljudima koji su na dijeti da održe mišićnu masu tokom procesa gubitka težine, a može i da zaštiti starije ljude od sarkopenije (gubitka mišićne mase), s obzirom da njihova tela slabije reaguju na vežbanje, prenosi “Gardijan”.
“LaKe” je još uvek u fazi razvoja i ispituje se na laboratorijskim miševima, tako da nije sigurno kada i da li će se rezultati videti na ljudima. On podstiče brzi nalet laktata u telu, što oponaša efekat koji obično osetimo nakon treninga visokog intenziteta, a zatim postepeno povećanje hemikalije zvane beta-hidroksibutirat (BHB). BHB je hemikalija koja se sintetiše u jetri iz masnih kiselina da bi telu obezbedila energiju kada nema dovoljno glukoze.
Čini se da ove dve promene snižavaju nivo slobodnih masnih kiselina u krvotoku i potiskuju apetit, a upravo ovo su efekti koje biste očekivali od vežbanja na prazan stomak, što može pomoći da se smanji rizik od stanja kao što su bolesti srca, moždani udar i dijabetes tipa dva. Pilula takođe nije pokazala znake toksičnosti kod pacova, za razliku od ranih verzija 516, koji je uticao na brzi rast ćelija raka kod nekih glodara.
Mnogi od gore pomenutih lekova mogli bi da oponašaju različite vežbe, a možda bi se mogle uzimati u kombinaciji sa već odobrenim proizvodima, kao što je Ozempik. Ipak, postoje i brojna ograničenja: Vežbanje utiče na celo telo, a i celokupno zdravlje na pozitivan način, bez obzira na brzinu dobijanja rezultata.
Čak i kada bi pilule mogle da oponašaju efekte vežbanja, bilo bi mnogo teže stvoriti psihološke prednosti koje se javljaju nakon uspešnog treninga.
Dakle, još uvek smo daleko od korišćenja bezbednih lekova koji mogu da simuliraju efekte vežbanja, ali ako se ovaj lek više razvije u budućnosti, verovatno će biti najkorisniji za ljude koji su stariji, bolesni, nemoćni ili iz nekog drugog razloga ne mogu da treniraju. Mogu pomoći ljudima koji se oporavljaju od operacije ili čak astronautima koji trpe gubitak kostiju i gubitak mišića, jer njihova tela manje rade u mikrogravitaciji.
Prednosti vežbanja nije lako oponašati sa pilulama, a iako ćemo jednog dana možda vežbati pomoću njih, za sada je ipak najbolje osloniti se na dobri stari trening.
RTbalkan.