Malver prikuplja informacije svaka dva sata i krade osetljive podatke kao što su nalozi i šifre za sajtove i Wi-Fi, sve sa privatnim podacima žrtve, uključujući ime, adresu, broj telefona, kompanije u kojoj radi, čak i pozicije, saopštili su iz kompanije Kasperski.
Malver može da napravi snimke ekrana na uređaju, pa čak i da glasovno snimi.
Stripedfly postoji od 2017. godine, mada se ne isključuje mogućnost da je napravljen i ranije, jer je efikasno izbegavao prethodnu detekciju.
Kako je navedeno, u prošlosti je pogrešno klasifikovan kao rudar kriptovaluta.
Nakon sprovođenja sveobuhvatnog ispitivanja problema, otkriveno je da je rudar kriptovaluta bio samo jedna komponenta mnogo većeg entiteta – složene platformske maliciozne strukture.
Stručnjaci naglašavaju da je upravo modul za rudarenje glavni razlog zašto ovaj malver do skora nije otkriven i upozoravaju da, ko god stoji iza ove operacije, ima izuzetne kapacitete da špijunira žrtve.
“Količina truda uloženog u stvaranje ovog entiteta je zaista izuzetna i bili smo zapanjeni kada smo ga otkrili. Sposobnost sajber kriminalaca da se prilagode i evoluiraju je konstantan izazov, zbog čega je za nas istraživače toliko važno da nastavimo da naporno radimo na otkrivanju i onesposobljavanju sofisticiranih sajber pretnji, a na potrošačima da ne zaborave da koriste sveobuhvatnu zaštitu od sajber kriminala”, rekao je glavni istraživač bezbednosti u timu kompanije Kasperski Sergej Lozkin.
B92.