Budimo iskreni—čokoladi je teško odoljeti. Ali, da li ste znaš da odabir pravog vremena za uživanje u čokoladi može značajno uticati na tvoje zdravlje?
Uživanje na pametan način nije samo pitanje onoga što jedeš, već i kada to jedeš. Istražili smo koje je idealno vrijeme za uživanje u omiljenoj poslastici.
Zašto je važno birati vrijeme kada jedeš čokoladu?
Čokolada često dobija lošu reputaciju zbog visokog sadržaja masti i šećera. Pošto je konzumiranje čokolade povezano sa problemima poput akni, gojaznosti, visokog krvnog pritiska, koronarne bolesti i dijabetesa, često se smatra neprijateljem zdravlja. Međutim, kvalitetna tamna čokolada—70%, može pomoći u regulaciji holesterola i krvnog pritiska.
Ali tamnu čokoladu treba konzumirati u pravo vrijeme zbog njenih sastojaka. Čokolada sadrži šećer, masti, teobromin i kofein, koji mogu uticati na raspoloženje i nivo energije, posebno kada se konzumiraju u određenim periodima dana. Pravilan tajming može takođe pomoći u održavanju težine, jer utiče na način na koji tijelo koristi šećere i masti.
Najbolje vrijeme za konzumiranje čokolade
Jutarnja konzumacija čokolade može dati brz nalet energije, poboljšati raspoloženje i sagorjeti masti. Tijelo može brže da obradi i razgradi čokoladu ujutru zbog generalno većih metaboličkih stopa. Šećeri i ugljeni hidrati iz čokolade tada su u najboljem izdanju, jer naš insulin djeluje efikasnije. Ovo može pomoći u smanjenju rizika od skladištenja viška kalorija kao masti i spriječiti nagli skok šećera u krvi.
Poslijepodne je takođe odlično vrijeme za uživanje u ovoj poslastici, posebno kada ti je potreban mali podsticaj da prevaziđeš pad energije nakon ručka. Malo tamne čokolade može zadovoljiti želju za slatkim, a pritom pružiti dodatnu energiju. Ako planiraš trening sredinom dana, čokolada može biti idealna užina nakon vježbanja.
Kvalitetna tamna čokolada sadrži magnezijum, koji, kada se konzumira nakon treninga izdržljivosti, pomaže u oporavku mišića i poboljšava cirkulaciju. Za ljude koji su najaktivniji uveče, nažalost, čokolada se ne uklapa u taj stil života. To je zbog sadržaja kofeina i teobromina—glavnog alkaloida kakaa. Ovi sastojci mogu otežati uspavljivanje jer povećavaju srčani ritam, što otežava opuštanje. To takođe može negativno uticati na kvalitet sna, što utiče na sposobnost tijela da apsorbuje hranljive materije sljedećeg dana. Uveče, metaboličke stope često opadaju, a osjetljivost na insulin se smanjuje. Ova usporena razgradnja masti i ugljenih hidrata uzrokovana konzumiranjem čokolade može dovesti do povećanja težine ili povišenog nivoa šećera u krvi.
Uvijek imaj na umu da je umjerenost ključ.
Ultra.ba