Primjerak jelovnika za večeru serviranu putnicima prve klase čuvenog broda Titanik prodat je ovog vikenda na aukciji za više od 95.000 evra. Redak meni otkriva da su se putnici gostili ribama, ostrigama i raznim desertima samo tri dana pre sudara sa ledenim bregom.
Na jedinstvenom preživelom brodskom meniju iz 11. aprila 1912. godine, saznajemo da je prva klasa sa Titanika imala mogućnost da obeduje ostrige, jagnjetinu sa nanom, patku u sosu sa vinom, kao i “viktorija puding” – kuvani desert od brašna, jaja, džema, brendija, jabuka, višnji, šećera i koji se služio uz kajsije i sladoled.
Jelovnik je dimenzija 15,87 sa 10, 79 centimetara i prodat je za 83 hiljade funti (malo više od 95 hiljada evra). Iz aukcijske kuće Henri Eldridž end Son koja je organizovala prodaju, saopšteno je da za sada nijedan primerak nekog jelovnika sa Titanika nije pronađen:
“Razgovarao sam ljudima iz nekoliko muzeja širom sveta, kao i sa sa brojnim kolekcionarima artefakta sa Titanika. Ali nisam uspeo da nađem drugi primerak menija“, rekao je Endru Eldridž, manadžer aukcijske kuće Henri Eldridž end Son, a piše Gardijan.
Ovaj meni, iako je oštećen, značajan je jer daje detljniji uvid u to šta je servirano na dan kada je brod napustio Sautempton u Engleskoj, i krenuo put Njujorka. Pronađen je u foto albumu iz 1960. godine i nekada je pripadao istoričaru Lenu Stivensonu, a na aukciji se prodavao zajedno sa drugim retkim komadima sa Titanika, uključujući džepni sat, kao i tartan ćebe.
Various items from the Titanic are being auctioned – 111 years after the ship sank.
— BBC World Service (@bbcworldservice) November 11, 2023
One of them is a first-class dinner menu from 11 April 1912.
The auctioneer describes the "opulent fare" on offer that night
🎧 https://t.co/UUi4bclWfZ pic.twitter.com/31jS9BPad0
Potonuo pre 112 godina, smatra se jednom od najvećih pomorskih tragedija
Događaj potonuća ovog veličanstvenog broda je najveća tragedija u mirnodopskim uslovima. Sa Titanikom u hladne vode okeana, preminulo je više od 1500 putnika, a spašeno je 705 putnika i to zahvaljujući brodu Karpatija koji je pritekao u pomoć.
Posle 73 godine od potonuća, brod je pronađen, a sa njim i veliki broj artefakata. Pored toga što su svoje mesto našli u galerijama i muzejima, sačuveni predmeti su veoma interesantni i kolekcionarima, što je slučaj i sa ovim menijem. Stvari sa Titanika se na aukcijama plaćaju vrtoglavo visokim ciframa i jelovnik nije usamljen primer – violina sa Titanika je prodata pre 10 godina za čak 1.6 miliona dolara.
Titanik ima veliki uticaj i na popularnu kulturu – pisane su mnoge knjige o ovoj tragediji kao što je “Noć za pamćenje” Valtera Lorda. Reditelj Džejms Kamerun je snimio kultni film o ovom brodu sa Kejt Vinslet i Leonardom Dikaprijom u glavnim ulogama i uticao da se misterija Titanik nikad ne ugasi.
RTbalkan.