Ilon Mask je ranije ove godine ponudio milijardu dolara Wikipediji, ako promeni ime u – Dickipedia.
Od kada je Ilon Mask preuzeo Twitter pre više od godinu dana do sada, mnogi su kritikovali brojne poteze novog vlasnika. Od masovnih otkaza, koji su uključivali i zaposlene za moderaciju sadržaja do promene imena iz Twittera u X.
Dok Maska verovatno ne brine negativan stav dela javnosti, mnogo mu je teže palo što sve te promene i potezi koje je preduzeo nisu dobro prihvatili oglašivači, pa su mnogi od njih povukli svoje reklamne kampanje s te mreže, što znači i manje prihoda za ovu platformu.
Nove kritike Mask je ove nedelje dobio od osnivača najveće onlajn enciklopedije na svetu – Wikipedije. Govoreći o uticaju Maskove akvizicije Twittera na tržište društvenih mreža, Džimi Vejls novinarima CNBC-a na Web Summitu je rekao da to smatra velikim problemom.
“Mislim da mnogi ljudi napuštaju Twitter”, a posebno je naglasio da ovu društvenu mrežu napuštaju “promišljeni i ozbiljni” ljudi.
Vejls se slaže s tim da je Twitter, na neki način, javni svetski trg, ali njega su preuzeli trolovi i ludaci, što za nikoga nije dobro.
Novinari CNBC-a kontaktirali su platformu X i tražili od njih komentar, ali nisu dobili nikakav odgovor, iako ne treba sumnjati da bi Mask putem svog profila na X-u mogao da odgovori Vejlsu i poruči mu šta misli o njegovim kritikama te mreže.
Odnosi Maska i Vejlsa ionako nisu na nekom visokom nivou.
Prošle godine Mask je optužio Wikipediju za pristranost levici, a koliki je nivo međusobnog poštovanja između šefa Tesle i platforme X i Vejlsa, najbolje govori nedavna izjava vlasnika Twittera, tj. X-a. koji je Wikipediji ponudio milijardu dolara, ako promeni ime u – Dickipedia.
Inače, planove na tržištu društvenih mreža ima i sam Džimi Vejls, pa je on ranije ove godine pokrenuo pilot-projekat nazvan Trust Caffe. Zamislio je to kao “zajednicu verodostojnih ljudi” koja se ne finansira oglasima, već dobrovoljnim članarinama, a na njoj bi trebalo da se objavljuje samo kvalitetan sadržaj zasnovan na istini, a ne na “viralnoj popularnosti”.
B92.