Osteoporoza je bolest koja slabi kosti i povećava rizik od preloma.
Rano prepoznavanje i prilagođavanje načina života mogu pomoći u prevenciji i lečenju.
U nastavku otkrijte osam ključnih činjenica za održavanje zdravlja kostiju i smanjenje rizika od preloma koje svi moramo da znamo.
1. Često se naziva “tiha bolest”
Osteoporoza se naziva “tiha bolest” jer napreduje bez simptoma sve dok ne dođe do preloma, kaže fizioterapeut Sem Bijd. Bol obično dolazi od preloma, a ne od same osteoporoze. Prelomi kičme mogu uzrokovati gubitak visine i zakrivljenu kičmu, objašnjava medicinska sestra Kirsti Karne za Independent.
2. Osteoporoza je češća kod žena
Žene imaju manje i tanje kosti u odnosu na muškarce, ističe Bijd. Pored toga, estrogen, koji štiti gustinu kostiju, postepeno opada nakon menopauze, što ubrzava gubitak koštane mase i čini žene sklonijim ovom stanju. Trudnoća i dojenje takođe mogu privremeno smanjiti nivoe kalcijuma, dodaje on.
3. Prelomi tokom manjih aktivnosti
Sa osteoporozom, kosti postaju krte i lako lomljive, čak i tokom manjih aktivnosti kao što su savijanje ili pomeranje predmeta, objašnjava Karne.
4. Postoji mnogo faktora rizika
Bijd objašnjava da godine, genetska predispozicija, loša ishrana (nizak unos kalcijuma i vitamina D), pušenje i prekomerna konzumacija alkohola smanjuju gustinu kostiju i povećavaju rizik od osteoporoze.
5. Rana dijagnoza je ključna
Rana dijagnoza sprečava prelome, omogućava blagovremeno lečenje i poboljšava kvalitet života, objašnjava Bijd. Osteoporoza se obično otkriva skeniranjem gustine kostiju kod rizičnih osoba ili nakon preloma, ističe Karne.
6. Zdrav način života jača kosti
Raznovrsna ishrana bogata kalcijumom i vitaminom D i redovno vežbanje obezbeđuju zdravlje kostiju. Izbegavanje pušenja i ograničavanje alkohola dodatno smanjuju rizik, piše Independent.
7. Vežbanje jača kosti
Vežbe poput trčanja ili dizanja tegova tri do pet puta nedeljno pomažu u jačanju kostiju i smanjuju rizik od preloma.
8. Osteoporoza se ne može izlečiti
Osteoporoza se ne može potpuno izlečiti, ističe Karne, ali lekovi poput alendronata efikasni su u jačanju kostiju i smanjenju rizika od preloma. Za većinu ljudi sa osteoporozom, to znači da će biti na terapiji nekoliko godina, zatim će možda napraviti pauzu godinu ili dve, a zatim ponovo započeti terapiju ako kosti počnu da im slabe.