“U Briselu su rekli da će izdvojiti 100 miliona evra za podršku poljoprivrednicima. Mi, naravno, ne verujemo u to, jer obično ne govore istinu kada je novac u pitanju. Prvo obećavaju, a onda ne daju. Mislim da od nećemo videti taj novac – tako funkcioniše Brisel”, objasnio je Orban.
Prema njegovim rečima, situacija sa ukrajinskim poljoprivrednim proizvodima u centralnoj Evropi uči da se “uvek treba oslanjati samo na sopstvenu snagu” u zaštiti ličnih interesa i da ne treba čekati pomoć spolja, posebno ne iz Brisela.
Prethodno je mađarski ministar spoljnih poslova Peter Sijarto rekao da se Briselu ne može poveriti izvoz žita iz Ukrajine, jer je žito, umesto da ode u Afriku i Bliski istok, ostalo u Evropi i uništilo evropsko tržište.
Evropska komisija je ranije saopštila da je preduzela korake za uvoz odabranih žitarica iz Ukrajine. Prema navodima komisije, mere su usmerene na otklanjanje logističkih poteškoća povezanih sa ovom robom u Bugarskoj, Mađarskoj, Poljskoj, Rumuniji i Slovačkoj, stupile su na snagu 2. maja i trajaće do 5. juna.
Tokom ovog perioda, seme pšenice, kukuruza, uljane repice i suncokreta ukrajinskog porekla mogu da se nađu u slobodnom prometu u svim državama članicama EU osim ovih pet država. Paralelno, Bugarska, Mađarska, Poljska i Slovačka su se obavezale da će ukinuti svoje jednostrane mere protiv pšenice, kukuruza, uljane repice, semena suncokreta i svih drugih proizvoda koji dolaze iz Ukrajine.