20. Oktobra 2023.

Oni finansiraju Hamas milionima, sklonili su i glavu terorista, a Evropa i Azija zavise od njihovog gasa!

Svako proširenje sukoba između Hamasa i Izraela moglo bi potencijalno uticati na globalnu ekonomiju i energetsku bezbednost.

Nakon što je ruska invazija na Ukrajinu dovela do promene pozicija na svetskom energetskom tržištu, Katar je postao jedan od glavnih igrača na tržištu tečnog gasa.

Kad god izbije novi sukob na Bliskom istoku, analitičari odmah počinju da proveravaju cene nafte. Tržište je blago reagovalo na najnoviji sukob Hamasa i Izraela. Cena sirove nafte je u petak ujutro skočila za pet odsto. Ukoliko ne dođe do značajnijeg širenja sukoba između Izraela i Hamasa, ovaj trend će se verovatno nastaviti. Situacija bi se, međutim, mogla promeniti ako administracija američkog predsednika Džoa Bajdena odluči da ponovo sankcioniše naftu koju izvozi Iran, ocenio je iskusni američki energetski analitičar Dejvid Blekmon u komentaru za britanski list Telegraf.

Blekmon kaže da aktivnosti Katara, koji izvozi tečni prirodni gas u Aziju, Evropu i Veliku Britaniju, takođe treba pažljivo pratiti. “Katar ima jake veze sa Hamasom i Iranom, glavnim sponzorom i finansijerom Hamasa. Lider Hamasa se nalazi u glavnom gradu Katara, Dohi, i veliki deo sredstava kojima raspolaže dobija od katarskih vlasti. Fondacija za odbranu demokratija, Katar je godišnje slao Hamasu između 360 i 480 miliona dolara, što je toj organizaciji omogućilo da finansira javne usluge u Gazi i ojača svoju poziciju na teritoriji“, rekao je Blekmon.

Zbog ovih veza Katar bi mogao biti uvučen u sukob između Hamasa i Izraela. Naime, kada su se Vašington i Teheran u septembru ove godine dogovorili o razmeni zatvorenika i transferu šest milijardi dolara iz Amerike u Iran, lideri tih zemalja su se dogovorili da se navedeni novac deponuje u bankama u Dohi. Nakon što je Hamas napao Izrael, počele su spekulacije da je Iran deo tog novca usmerio Hamasu, dodao je Blekmon.

Njujork tajms je u četvrtak pisao da je Vlada Katara zamrznula ova sredstva posle višednevnih pregovora. Na pitanje o navodnom sporazumu sa Katarom, američki državni sekretar Antoni Blinken nije direktno rekao da on postoji, ali je rekao da Iran nema pristup novcu koji je otišao u Katar. Portparol Bele kuće Džon Kirbi rekao je da novac još uvek stoji na katarskom bankovnom računu i da nije potrošen.

U svakom slučaju, izveštaji da Katar sarađuje sa SAD na tom pitanju trebalo bi da uvere sve koji su zabrinuti da možda neće moći da pristupe katarskom tečnom gasu u budućnosti, rekao je Blekmon.

Nakon što je ruska invazija na Ukrajinu dovela do promene pozicija na svetskom energetskom tržištu, Katar je postao jedan od glavnih igrača na tržištu tečnog gasa. Prema izveštajima britanske vlade, Katar zadovoljava 30 odsto britanskih potreba za tečnim gasom, ali je slična situacija i u Evropi. Mnogo katarskog tečnog gasa takođe ide u Aziju. Prema podacima za 2021. godinu, tamo je otišlo 70 odsto gasa koji je Katar te godine izvezao. Njen gas kupuju Kina, Južna Koreja, Indija, Japan i Pakistan. Svaki poremećaj katarskog gasnog poslovanja značajno bi uticao na ekonomske prilike u Aziji i Evropi, primetio je Blekmon.

Katar je takođe važan faktor zbog svog geografskog položaja – u sredini Persijskog zaliva. “Od presudnog je značaja da Ormuški moreuz ostane otvoren jer povezuje Persijski zaliv sa svetskim okeanima i omogućava arapskim zemljama da plasiraju svoje energente na svetsko tržište. Američka vojska je preuzela bezbednost Ormuskog moreuza nakon Drugi svetski rat. Iran, koji se nalazi na jednoj strani Ormuskog moreuza, često je pokušavao da poremeti njegov tok. Amerika bi odgovorila na takve poteze slanjem svoje vojske u to područje“, rekao je Blekmon.

Blekmon je dodao da bi svaka eskalacija sukoba između Hamasa i Izraela potencijalno mogla da utiče na globalnu ekonomiju i energetsku bezbednost.

Podijeli vijest na:

Pretplata
Obavijesti o
guest

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Pregledaj sve komentare