Rajan Džejms Veding, nekada perspektivni snouborder i olimpijac, sada se nalazi na FBI listi deset najtraženijih bjegunaca.
Kanađanin je optužen za krijumčarenje kokaina u vrijednosti od milijardu dolara.
Veding je u septembru 2024. godine optužen, zajedno sa još 15 osoba, za organizovanje mreže krijumčarenja kokaina koja se protezala od Kolumbije, preko Meksika, do Sjedinjenih Država i Kanade.
Tužilaštvo tvrdi da je nekadašnji kanadski sportista vođa ove mreže i da je organizovao više ubistava povezanih sa drogom, navodi Sportal.
Vjeruje se da se Veding krije u Meksiku, koristeći veze sa narko-kartelima kako bi izbjegao hapšenje. FBI je nedavno saopštio da postoje dokazi da se podvrgao estetskoj hirurgiji kako bi promijenio izgled.
U bjekstvu već punu deceniju
Veding je u bjekstvu od 2015. godine, kada je osumnjičen za uvoz kokaina u Kanadu. Navodno postoje dokazi da se predstavio policajcu u civilu kao uvoznik kokaina i razgovarao o pošiljkama do 1000 kilograma.
FBI nudi nagradu, ali i upozorava
Prošle jeseni, Ministarstvo pravde SAD podiglo je optužnicu protiv Vedinga i njegovog navodnog saradnika, Endrjua Klarka, tvrdeći da su organizovali promet robe u vrijednosti od milijardu dolara dok su živjeli u Meksiku.
Policija ih povezuje sa četiri ubistva u Ontariju, uključujući ubistvo dvoje turista iz Indije u novembru 2023. godine, i ubistvo Randija Fejdera u aprilu 2024. godine.
Dok je Klark uhapšen u oktobru 2024. godine u Guadalahari i čeka suđenje u Kaliforniji, Veding je i dalje u bjekstvu. Optužen je za osam teških krivičnih djela, uključujući tri ubistva i jedan pokušaj ubistva.
Za informacije koje bi dovele do njegovog hapšenja nudi se nagrada od 10 miliona dolara.
Potraga za Vedingom uključuje policijske agencije širom SAD, Kanade, Meksika i Kolumbije, uz podršku Interpola. Tužilaštvo tvrdi da nekadašnji olimpijac i dalje aktivno krijumčari drogu, navodeći da njegova mreža mjesečno šalje pet tona fentanila u Sjevernu Ameriku.
Vlasti upozoravaju da Veding ima pristup mreži plaćenih ubica, što znači da je svako ko mu se zamjeri u opasnosti.
Rođen u porodici skijaša
Veding je rođen u porodici skijaša u Tander Beju, radničkom gradu. Njegov otac je bio skijaš, njegov stric je predstavljao Kanadu, a njegovi baba i djeda su vodili lokalni skijaški klub. Veding je bio na stazi prije nego što je naučio da čita.
Bio je talentovani snouborder i predstavljao je Kanadu na Olimpijskim igrama 2002. u Solt Lejk Sitiju.
Međutim, nakon što je upisao Univerzitet Sajmon Frejzer, njegova sportska karijera je krenula nizbrdo, a on se okrenuo kriminalu.
Počeo je da trguje marihuanom, a kasnije i kokainom. Uhapšen je u Kaliforniji zbog trgovine drogom i osuđen na zatvorsku kaznu. U zatvoru je upoznao Klarka i druge pripadnike meksičkih narko-kartela. Nakon izlaska iz zatvora, nastavio je sa kriminalnim aktivnostima.
Njegova porodica se pita šta se dogodilo sa obećavajućim mladim sportistom.
“Možete imati mnogo mogućnosti i ipak krenuti pogrešnim putem. Ali to ne znači da ste loša osoba”, rekla je njegova majka 2009. godine.
Deceniju i po kasnije, FBI ima drugačije mišljenje.
“Navodna ubistva njegovih konkurenata čine Vedinga veoma opasnim čovjekom”, navedeno je u martu ove godine.
cdm.me