Vjesnikov neboder, nekadašnji simbol hrvatskog novinarstva i jedan od najprepoznatljivijih arhitektonskih znakova Zagreba na raskrsnici Savske ceste i Slavonske avenije, danas je, 24. juna, srušen do temelja.
Legendarna zgrada uklonjena je nakon što je u novembru prošle godine pretrpjela katastrofalna oštećenja u podmetnutom požaru. Istovremeno, Okružno vijeće Opštinskog krivičnog suda u Zagrebu potvrdilo je optužnicu protiv dvojice osamnaestogodišnjaka koji se terete za uništavanje ovog objekta.
Zapalili kutiju na 15. spratu i pobjegli
Optužnica protiv dvojice mladića podignuta je u februaru ove godine, a na teret im se stavlja teško krivično djelo protiv opšte bezbjednosti. Prema navodima tužilaštva, oni su 17. novembra 2025. godine, po prethodnom dogovoru, ušli u objekat i izazvali buktinju koja je progutala neboder.
Sve je počelo glupošću na visini:
- Mladići su preskočili ogradu kompleksa i popeli se na 15. sprat.
- Jedan od optuženih zapalio je kartonsku kutiju napunjenu papirom.
- Drugi je izvukao zapaljeni papir, pa ga vratio nazad u kutiju, što je dovelo do nekontrolisanog širenja vatre.
Požar je u kratkom roku zahvatio više spratova i potpuno uništio zgradu, uzrokovavši ogromnu materijalnu štetu. Sa njima je u zgradi bilo još troje maloljetnika koji u ovom postupku imaju status svjedoka, prenosi Indeks (Index).
Tražio državljanstvo BiH da izbjegne zatvor?
Istražitelji su tokom rada na ovom slučaju sproveli obimno telekomunikaciono vještačenje koje obuhvata gotovo 6.000 stranica komunikacije između optuženih i drugih tinejdžera koji su te večeri bili na lokaciji.
Prema pisanju medija, jedan od optuženih se nakon incidenta aktivno raspitivao o tome kako da dobije državljanstvo Bosne i Hercegovine, što tužilaštvo tumači kao jasan dokaz da je mladić planirao bjekstvo kako bi izbjegao krivični progon u Hrvatskoj.
Šta niče na mjestu bivšeg giganta?
Nakon današnjeg rušenja, sudbina ove atraktivne lokacije na južnom ulazu u Zagreb već je definisana. Vlada Republike Hrvatske planira da otkupi preostale vlasničke udjele na ovoj parceli.
Na tom prostoru biće izgrađen novi, moderni državni kompleks u koji će se smjestiti brojne ministarske i državne institucije, koje trenutno država skupo plaća u iznajmljenim privatnim prostorima širom grada.