Za usvajanje ovog zakona glasala su 54 poslanika.
Inicijativa za izmjenu ovog zakona došla je upravo od izabranih predstavnika u republičkom parlamentu, a na osnovu činjenice da Kristijan Šmit, visoki predstavnik u BiH, a koga Republika Srpska ne priznaje, nije imenovan od strane Savjeta bezbjednosti Ujedinjenih nacija, čime, kako su istakli, nema legitimitet.
Tokom višečasovne sjednice o ovom pitanju, mogli su se čuti brojni razlozi zbog kojih je neophodno donijeti izmjene zakona, od toga da je OHR od samog početka u BiH izašao iz svojih nadležnosti koje su predviđene Aneksom 10 Opšteg okvirnog sporazuma za mir, da su Republika Srpska i njeni legitimno izabrani predstavnici početkom 2000-ih pretrpili višestruku štetu visokih predstavnika, do toga da će donošenje ovih zakonskih rješenja odbraniti Srpsku i njenu imovinu, a nakon što je stigla vijest da OHR priprema nametanje zakona na tom planu.
Upravo zato, kako su poručili predlagači, cilj je da se ne dozvoli da takav ili sličan zakon bude objavljen u Službenom glasniku Republike Srpske.
Na raspravi su se mogla čuti i brojna razmimoiloženja po pitanju ovog zakona.
Dio opozicije, prvenstveno SDS-a poručio je da će podržati zakonsko rješenje, jer su, kako su istakli, na svojoj koži osjetili šta je to sankcija OHR-a.
Bilo je i stavova kako se ovdje radi samo o još jednom “mazanju očiju”, te pitanja zašto se tek sad reagovalo po hitnom postupku, kada je Šmit već odavno u BiH.
Nezavisne.rs