SBR Sudana su saopštile da su jedinice regularne vojske te zemlje napale njihovu bazu u Kartumu “svim vrstama naoružanja”.
Sa druge strane, Sudanska vojska tvrdi da nastavlja da kontroliše predsedničku palatu i druge strateške objekte, i navodi da su izjave Snaga za brzo reagovanje o tome da su preuzele kontrolu nad strateškim državnim objektima – lažne, prenose RIA Novosti.
“Naša vojska se opire pokušajima Snaga za brzo reagovanje da preuzmu kontrolu nad strateškim objektima, uključujući Predsedničku rezidenciju, Generalnu komandu i sedište Suverenog saveta”, saopštila je vojska.
Komanda Snaga za brzo reagovanje obratila se narodu pozvavši na ujedinjenjeu ključnom trenutku za zemlju, prenosi “Al Džazira”.
U saopštenju se navodi da su Snage za brzo reagovanje u kontaktu sa međunarodnim posrednicima za rešavanje situacije u Sudanu, kao i sa uticajnim lokalnim političarima.
Pripadnici SBR pokušali su da zauzmu i aerodrom u Kartumu, kada su zapaljena dva aviona. Jedan je pripadao saudijskoj, a drugi ukrajinskoj kompaniji, preneli su ruski mediji.
Reporter RT redakcije javlja da je se na ulicama vodi pravi rat, pucnji se neprestano čuju.
Putnički avion kompanije “Saudi arabijan erlajns” našao se pod paljbom tokom današnjih sukoba u Kartumu, saopštila je kompanija iz Rijada. Kompanija je rekla da je sklonila putnike, posadu i kabinsko osoblje u ambasadu u Kartumu, preneo je Rojters. Rivalski avioprevoznik “Saudija” navela je da je obustavila letove iz Sudana do daljeg.
Moskva poziva na primirje
Ruska ambasada izrazila je zabrinutost zbog eskalacije nasilja u Sudanu. Diplomatsko predstavništvo poziva strane na brzo primirje i pregovore.
Slične poruke poslale su i zemlje u regionu poput Egipta i Ujedinjenih Arapskih Emirata, kao i Sjedinjene Američke Države i Ujedinjene nacije.
U saopštenju šefa evropske diplomatije Žozepa Borelja piše da EU oštro osuđuje erupciju nasilja i poziva sve strane da pokažu liderstvo i angažuju se u momentalnom prekidu neprijateljstava.
“U ovom kritičnom trenutku, prioritet treba dati utišavanju oružja, deeskalaciji situacije i rešavanju razlika kroz dijalog. EU će nastaviti da blisko sarađuje sa regionalnim i međunarodnim partnerima kako bi promovisala put ka političkom sporazumu koji bi doneo mir, stabilnost i ekonomski razvoj. Sudanci ne zaslužuju ništa manje”, navodi se u saopštenju Borelja.
Televizija Al Arabija je prenela da i sudanska vojska takođe raspoređuje jedinice u gradu Meroe zbog bezbednosti.
Portal “As-Sudani” objavio je da je zbog sukoba međunarodni aerodrom u Kartumu zatvoren za sve dolazne letove. Portparol komiteta lekara Sudana saopštio je da su desetine ljudi povređenih usled sukoba prebačeni u gradske centre hitne pomoći.
Portparol sudanske vojske saopštio je da su Snage za brzo reagovanje napale vojne odrede u nekoliko regiona Kartuma, što je primoralo vojsku da odgovori na napade. Prema njegovim rečima, specijalne snage “pokušale su da zauzmu štab generalne komande sudanske vojske”. “Al-Džazira” prenela je i da su Snage za brzo reagovanje preuzele kontrolu nad aerodromom u Kartumu i u gradu Merova na severu zemlje.
Sudanska vojska je izdala saopštenje navodeći da je raspoređivanje Snaga za brzo reagovanje u prestonici Kartumu i nizu gradova “nezakonito i da se odvija bez koordinacije sa oružanim snagama” zemlje.
Sudanske oružane snage dale su Snagama za brzo reagovanje određeno vreme da napuste grad. Ipak, Snage za brzo reagovanje su izjavile da je njihovo prisustvo u gradu “deo njihovog zaduženja”.
Vodeći sudanski opozicioni pokret je prethodno najavio novo odlaganje potpisivanja konačnog političkog sporazuma koji predviđa uspostavljanje prelazne civilne vlasti u Sudanu.
Razlog odlaganja je nepostojanje konsenzusa između vojnih strana, odnosno vojske i Snaga za brzo reagovanje.