17. Marta 2023.

Novi način proizvodnje donosi jeftinije OLED televizore

Novo istraživanje koje dolazi sa odeljenja za hemiju korejskog Nacionalnog univerziteta u Pusanu moglo bi imati veliki uticaj na budućnost proizvodnje OLED televizora i uticati na značajno smanjenje cene proizvodnje, usled upotrebe ekonomičnijih materijala.

OLED televizori su popularan izbor korisnika u višoj klasi za filmove i gaming na velikom ekranu usled visokog kontrasta, savršene crne i veoma brzog odziva. Čak i pored unapređenja koje je LCD tehnologija dobila proteklih godina, poput Mini LED-a, OLED je i dalje naprednija tehnologija i bolji izbor u pogledu kvaliteta prikaza, ali to dolazi i sa relativno visokom cenom.

Glavni razlog toga je što su OLED paneli skuplji za proizvodnju od svojih LCD/QLED konkurenata. OLED se trenutno proizvodi u procesu koji se naziva “vacuum thermal evaporation” (toplotno isparavanje u vakumu), koji je skup i zahteva puno uloženog rada. Kako se navodi u izdanju Chemical Engineering Journal, a koje prenosi TechRadar, alternativa ovoj metodi proizvodnje je OLED procesiran rastvorom, ali je ta tehnika ograničena usled problema sa slaganjem slojeva potrebnih za pravljenje OLED panela.

Istraživači Nacionalnog univerziteta u Pusanu uspeli su da sintetizuju materijal za ubrizgavanje koji se koristi u jednom od OLED slojeva, a otporan je na rastvor, a koji bi trebao postići veću efikasnost i dugotrajnost i za koji navode da je “veliki korak napred” u komercijalizaciji OLED panela proizvedenih tehnikom procesiranja rastvorom.

Nova OLED tehnologija

Ova tehnika obećava znatno ekonomičniju proizvodnju, pa bi OLED paneli mogli biti proizvođeni jeftinije i u velikim količinama. To bi se naravno odrazilo i na prodajne cene samih televizora, koje nisu pratile trend pada kakav je viđen kod LCD modela. Zapravo, OLED modeli kompanija LG i Samsung najavljeni za 2023. su čak i skuplji od prošlogodišnjih. S obzirom na konstantan napredak Mini LED modela i nadolazeći Micro LED, jasno je da cene OLED panela moraju pasti kako bi ova tehnologija opstala na duže staze.

Istraživanje Nacionalnog univerziteta u Pusanu je korak u tom smeru, ali ostaje da se vidi koliko će vremena proteći pre nego što pomenuta tehnika postane komercijalno odstupna.

Benchmark.rs

Podijeli vijest na:

Pretplata
Obavijesti o
guest

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Pregledaj sve komentare