Doktor Saša Marinković sa Instituta za biološka istraživanja, predsednik Fondacije za zaštitu ptica grabljivica, istakao je da beloglavi sup već brend Srbije i simbol zaštite i vrsta od nacionalnog značaja. Program mera zaštite beloglavih supova traje 30 godina.
„Kada smo počeli s tim programom beloglavi sup je bio pred istrebljenjem. Populaciju smo povećali za oko 20 puta i ona je najjača na Balkanu. Procena je da ima oko 260 parova u celoj Srbiji“, rekao je doktor Marinković.
Napominje da je beloglavi sup Darko 2. avgusta 2007. godine upao u Sjeničko jezero i povredio se. Tada nismo imali prihvatni centar, pa smo neuslovno držali ptice po štalama i garažama. Tako je Darko dospeo u jedan podrum u kome je proveo par dana, tada je obeležen markicom na krilu i prstenom. Na taj način pratimo ptice. Darko ima 15 godina, a beloglavi supovi žive između 15 i 20 godina.
Koja ptica je na obeležjima Srbije?
Naš grb je pravio bečki heraldičar i nema veze sa našom tradicijom. Napravio je nekog imaginarnog orla koji ne postoji u prirodi”, istakao je doktor Saša Marinković, sa Instituta za biološka istraživanja, predsednik Fondacije za zaštitu ptica grabljivica.
Ističe da je orao krstaš ugrožena vrsta i mnoge kolege pokušavaju da ga sačuvaju. Ova ptica je dosta stradala zbog narušavanja staništa i trovanja kao i zbog ubijanja. Problem u zaštiti biodiverziteta je što se malo ulaže u zaštitu pa mnoge vrste nestaju.
„Na grbu Srbije je orao koji nema identifikaciju. To je stilizovani orao koji nema veze sa orlom u prirodi“, istakao je doktor Saša Marinković sa Instituta za biološka istraživanja, predsednik Fondacije za zaštitu ptica grabljivica.
RTS.