Automatik je izuzetno poželjan za mnoge vozače, ali ima i svoje nedostatke.
Automatski menjač je veoma komplikovan inženjerski deo pogonskog sklopa automobila, i samim tim izuzetno skup.
Ne radi se samo o delovima koji čine automatik – a to su zaista filigranski napravljene komponente – već je izazov napraviti i programirati elektroniku koja će koordinirati rad motora i menjača, prilagoditi automatik karakteristikama motora i rešiti brojne druge tehničke detalje kako bi sve funkcionisalo na najbolji mogući način.
Automatik je izuzetno poželjan
Naravno, automatski menjač je izuzetno poželjan deo opreme. Pre svega, automobil sa ovakvim menjačem je nemerljivo lakši za vožnju, posebno u gradskoj gužvi.
To što ne moraju da razmišljaju o složenoj sinhronizaciji pokreta obe noge na kvačilu i gasu, ili desne ruke na ručici menjača, oduševljava mnoge manje entuzijastične vozače.
Na skupim automobilima automatik je fenomenalna stvar. Osetiti kako Mercedes lako i bezbedno prolazi kroz svih 9 brzina ili uživati u sportskoj vožnji sa Audijevim Tiptronicom je zaista nešto posebno.
Današnji “automatici” takođe troše manje od automobila sa manuelnim menjačem jer uvek biraju najpovoljniji režim rada motora.
Međutim, sve što sija nije zlato. Postoji – naime – razlog zašto mali automobili, odnosno svi automobili kod kojih je cena bitan faktor, nemaju automatske menjače.
Oni su veoma skupi. I za proizvodnju i za održavanje. Dok se cena automatika lako “utopi” u konačnu cenu automobila visoke klase, jeftinijim vozilima to je gotovo nemoguće postići.
Dakle, postavlja se logično pitanje: može li jeftin automobil (ili barem relativno jeftin, u poređenju sa konkurencijom u svom segmentu) imati vrhunski automatski menjač.
Odgovor je: teško. Stoga, evo pet razloga zašto bi trebalo da se zapitate da li je automatski menjač pravi izbor za vas.
1) Samo skup automatski menjač je dobar automatski menjač
To je zakon. Nemoguće je imati vrhunski automatski menjač u jeftinom automobilu jer je jednostavno preskup. Naime, automatik je jedan od retkih sklopova koje automobilske kompanije kupuju već potpuno sklopljene, pa ih same ne sklapaju.
Samo mali broj specijalizovanih kompanija pravi najbolje: izdvojićemo Borg Warner, koji snabdeva Ford, GM i neke brendove Volkswagen i Stellantis grupacije, zatim nemački ZF, čije vrhunske menjače koriste BMW i Audi , dok japanski Aisin pravi svoje automatike za Toyotu, Mazdu, Suzuki…
Izuzetak je Mercedes, koji razvija i proizvodi automatske menjače u sopstvenoj fabrici.
Dakle, ako jeftin automobil ima automatik, budite sigurni da je star nekoliko generacija, što nas dovodi do drugog razloga.
2) Lenjost menjača će vas izluditi
Pritisnete papučicu gasa i auto startuje tek posle tri sekunde. Na uzbrdici, konstantnim tempom, menjač menja “brzinu” stotinu puta jer ne zna da proceni koji je stepen prenosa idealan.
Imaš samo stotinak metara da obiđeš traktor, “pritisneš gas do doske” i ništa se ne dešava. Motor možda zaurla, ali menjač se dvoumi…
Vrlo često, prebacivanja stepena prenosa kod elektronski kontroliranog automatskog menjača mogu biti potpuno poremećene, što vam može oduzeti potencijalnu snagu koju možete dobiti od motora i pogoršati kvalitet vožnje automobila.
3) Imaćete dodatne troškove održavanja
Kada imate manuelni menjač, to znači da održavanje gotovo da i ne postoji. Sa druge strane, automatski menjači zahtevaju redovnu promenu ulja i imaju filter koji treba zameniti.
To je zato što tradicionalni automatski menjač sa pretvaračem obrtnog momenta ima relativno visoku radnu temperaturu ulja tokom normalne upotrebe. Ovo razgrađuje ulje mnogo brže nego u manuelnom menjaču.
4) Zaboravite na potpunu kontrolu
Sa manuelnim menjačem, sami odlučujete kada ćete promeniti brzinu. Ne postoji računar koji misli da zna bolje od vas o vožnji i menjanju brzina.
Ne pitate se kada će menjač prebaciti u višu brzinu ili obrnuto kada menjač sam pređe u višu brzinu iako ste ga stavili u “manuelni” režim.
Ako želite da motor dovedete do većeg broja obrtaja u minutu nego što je normalno, to je vaša povlastica sa manuelnim menjačem.
Nikada se nećete naći u situaciji da vaš manuelni menjač sam menja brzine u trenutku za koji proceni da je pogodan, pa čak i ako nije.
5) Zaboravite na zabavu
Promena brzina daje jaču, instinktivniju, ličniju vezu sa vašim vozilom u poređenju sa automatskim.
To je kao da kuvate sopstveni gurmanski obrok umesto da kupujete generičku brzu hranu.