Smrdljivi martin je kukac iz nadreda šaša, reda stjenica, podreda stjenica (Heteroptera – klešta, kojih je utvrđeno oko 40.000 vrsta, a oko 800 na području Republike Hrvatske) i porodice štitastih bube ili pljosnate gliste. Ovi insekti su uglavnom grabežljivci, a samo u manjoj mjeri ozbiljni štetnici kultiviranih biljaka. Svojim sisama, kojima se hrane, oštećuju cvjetove, listove ili plodove iz kojih uzimaju sok. Zaraza smrdljivog martina (Raphigaster nebulosa Poda) počinje u proljeće, ali je najveća u kasnu jesen (do Martinja), kada se prije hladnoće ponovo skloni u toplija zatvorena skladišta voća i povrća, a često zalutaju u stanove, piše vinopedia.hr.
Osim što stvaraju neugodan miris, smrdljivi martini su poznati i po uznemirujućem zvuku koji ispuštaju. Iako ne mogu da grizu, svima je jasno da je njihov smrad užasan, a mogu i da nanesu štetu poljoprivrednicima. Ovi insekti se često mogu naći u svim dijelovima grada, ali posebno vole velike zelene površine, njive i stanove na višim spratovima. Skrivaju se u ormarima, uglovima zidova i prozorskim pukotinama, a možete ih pronaći i u odjeći koja se suši napolju ili na terasi. Najviše ih privlače svjetlost i nagle promjene temperature, posebno kada u proljetnim danima zavlada hladni talas.
Borba protiv smrdljivih martina može biti izazovna, jer ne postoji insekticid koji ih može uništiti. Međutim, stručnjaci imaju nekoliko korisnih savjeta, prenosi Alo .
– Prije ulaska u kuću provjerite sebe i svoje stvari i popravite pukotine na vratima i prozorima. Gašenje vanjske rasvjete također može smanjiti broj smrdljivih martina u tom području, savjetuje Scott Hadjis, potpredsjednik kompanije Arrow Exterminators, kompanije za suzbijanje štetočina.
Još jedan trik je korištenje mirisa protiv smrdljivih martina.
– Eterična ulja prskajte u blizini vrata i prozora kako biste spriječili da uđu – dodaje.
Jim Fredericks, entomolog i predsjednik Nacionalnog udruženja za suzbijanje štetočina, napominje da “smrad smrdljivog martina može trajati satima. Usisavanje je brz način da ih se riješite bez da odmah otpustite njihov smrad. Samo obavezno ispraznite usisivač torbu, ili bi i ona mogla smrdjeti.”
Jutarnji.hr