10. Decembra 2024.

Ne smije se posustati u borbi protiv crnog tržišta duvana

U borbi protiv crnog tržišta duvana i duvanskih proizvoda u BiH ne smije biti posustajanja, već su neophodne kontinuirane akcije, a agencije za sprovođenje zakona, po uzoru na susjedne zemlje, treba da jačaju vlastite kapacitete kako bi u ovom poslu bile još uspješnije.

Poznato je da šverceri imaju brojne kanale da dođu do zarade, pa je tako ilegalan duvan moguće pronaći i na pijacama, posredstvom privatnih kontakata, ali i online platformi, što nanosi ozbiljnu štetu budžetu, jer se izbjegavaju plaćanje PDV-a i akciza, a time ispaštaju svi građani.

Upravo zbog toga bh. institucije treba da nastave svoju borbu, posebno ako se zna da, prema procjenama, ilegalna trgovina duvanskim proizvodima u BiH čini značajan udio crnog tržišta, s godišnjim gubicima budžeta koji se mjere desetinama miliona KM.

Agencije za sprovođenje zakona, kao što su Državna agencija za istrage i zaštitu (SIPA), Uprava za indirektno oporezivanje (UIO) BiH i Granična policija (GP) BiH, rade dobar posao u otkrivanju lanca švercera i njihovog hapšenja, s tim što ove aktivnosti treba da budu nastavljene.

Dokaz za to su dvije recentne akcije koje jasno oslikavaju stanje na terenu, odnosno plastično prikazuju šta se dešava u ilegalnim tokovima duvanskih proizvoda, što za sobom vuče i druge vrste kriminalnih radnji. Kako to izgleda u praksi pokazala je i akcija “Market”, koju je sproveo UIO BiH i sastojala se od dvije ključne faze usmjerene na suzbijanje ilegalne trgovine duvanom i duvanskim proizvodima bez akciznih markica.

U fazi jedan, početkom novembra 2024. godine, u pitanju su bile tri lokacije: Živinice, Bijeljina i Doboj, te je zaplijenjeno 5.035 paklica cigareta, 143 kg sitno rezanog duvana i 2.963 paklice ručno motanih cigareta. Vrijednost zaplijenjene robe procijenjena je na oko 80.000 KM, a izrečene su novčane kazne u ukupnom iznosu od 16.000 KM za počinioce utvrđenih nezakonitosti.

U fazi dva, sredinom istog mjeseca, zabilježena je zapljena u regiji Mostara, kada su aktivnosti usmjerene na dvije lokacije, te je zaplijenjeno 4.838 kg duvana u listu pripremljenog za rezanje, 395 kg rezanog duvana, mašina za rezanje duvana, dvije digitalne vage, te oko 900 vrećica za pakovanje duvana. Vrijednost zaplijenjene robe je više od milion KM, a protiv počinilaca utvrđenih nezakonitosti biće preduzete zakonom propisane mjere i radnje.

Kada se podvuče crta, ove dvije faze operacije “Market” demonstriraju veliku posvećenost UIO BiH u borbi protiv ilegalne trgovine duvanom, čime se štiti budžet i obezbjeđuje poštovanje zakonskih propisa.

Ipak, postavlja se pitanje da li naše institucije treba da rade još intenzivnije, te da krenu istim putem, kao što to čine u susjednoj Hrvatskoj. Naime, Hrvatska kontinuirano ulaže napore u suzbijanje crnog tržišta, posebno u segmentu ilegalne trgovine duvanskim proizvodima.

Prema podacima iz 2023. godine, udio ilegalnih cigareta u ukupnoj potrošnji iznosio je 3,4 odsto, što predstavlja godišnji pad od 16 odsto. Takođe, potrošnja neoporezovanog rezanog duvana u 2024. smanjena je za 33,8 odsto na godišnjem nivou.

Ovi pozitivni trendovi rezultat su koordinisanog pristupa hrvatskih institucija, uključujući Ministarstvo finansija, Carinsku upravu i Ministarstvo unutrašnjih poslova. Mjere koje su doprinijele smanjenju ilegalne trgovine obuhvataju, između ostalog, i racionalnu akciznu politiku, što podrazumijeva prilagođavanje poreskih opterećenja kako bi se smanjila podsticajna razlika između legalnih i ilegalnih proizvoda.

Tu spada i uvođenje sistema sljedivosti i praćenja duvanskih proizvoda, odnosno omogućavanje praćenja kretanja proizvoda od proizvođača do krajnjeg potrošača radi sprečavanja nezakonitih aktivnosti.

Neke od mjera iz Hrvatske su i ograničenje unosa duvanskih proizvoda iz trećih zemalja, odnosno postavljanje kvota i ograničenja za unos proizvoda izvan Evropske unije, gdje su cijene često niže, kao i jačanje nadzora i zapljena, tj. povećanje aktivnosti nadležnih institucija u otkrivanju i zapljeni ilegalnih proizvoda.

Carinska uprava je, na primjer, u 2023. godini oduzela više od 8,3 miliona komada cigareta i 66,1 tonu duvanskih proizvoda. U devet mjeseci 2024. zaplijenjeno je 5,63 miliona komada cigareta i 22 tone duvana.

Dodatno, ulaganja u tehničke i operativne kapacitete, poput osnivanja Centra za obuku carinskih i policijskih službenika, te obuku službenih pasa za detekciju, doprinose efikasnijoj borbi protiv ilegalne trgovine.

Ovi napori rezultirali su povećanjem prihoda državnog budžeta od akciza i poreza na duvanske proizvode, koji su u periodu od 2020. do 2023. porasli za 33,2 odsto, premašivši 890 miliona evra. Trend rasta nastavljen je i u 2024. godini, s godišnjim prihodima koji su premašili milijardu evra.

Dakle, Hrvatska se, zahvaljujući ovim mjerama, ističe kao primjer uspješne borbe protiv ilegalne trgovine duvanskim proizvodima u regiji. Hoće li i BiH krenuti istim putem, pitali smo UIO BiH, GP BiH i SIPA.

Iz UIO BiH su nam rekli da se kontinuirano sprovode aktivnosti u oblasti identifikacije i eliminacije svih oblika nezakonitog obavljanja djelatnosti usmjerene u pravcu suzbijanja krijumčarenja, sive ekonomije i poreske evazije.

“U okviru ovih aktivnosti Sektor za sprovođenje propisa sprovodi nadzor nad primjenom propisa iz oblasti indirektnih poreza u cilju otkrivanja, istraživanja i procesuiranja prekršaja i krivičnih djela, posebno na suzbijanju nelegalnog prometa robe bez porijekla na teritoriji BiH, sa posebnim akcentom na nedozvoljenom prometu akciznih proizvoda, prvenstveno duvana i duvanskih prerađevina, odnosno cigareta, što između ostalog predstavlja i jedan od prioriteta u radu UIO, ali i ovog sektora”, rekli su nam iz UIO BiH.

U borbi protiv ilegalne prodaje duvana i duvanskih proizvoda, kako dodaju, od posebnog je značaja saradnja sa drugim agencijama za sprovođenje zakona.

“Pored saradnje na domaćem, ona se odvija i na međunarodnom nivou, kako putem potpisanih sporazuma i memoranduma o saradnji, tako i putem projekata u kojima učestvuje UIO”, uvjeravaju iz UIO BiH.

Posebno, kako dodaju, treba istaći aktivnosti koje se preduzimaju u okviru projekta UNODC – Programa kontrole kontejnera u BiH.

“Uspostavljeni zajednički timovi u BiH, koje čine službenici UIO i GP BiH, kontinuirano razmjenjuju podatke i informacije sa drugim timovima koji su uspostavljeni u zemljama u okruženju”, naveli su iz UIO BiH.

U UIO se, dodaju, u kontinuitetu radi planiranje kapitalnih izdataka, te se s tim u vezi planiraju i nabavke materijalno-tehničkih sredstava. Nadalje, navode, na godišnjem nivou se planira sprovođenje obuka neophodnih za unapređenje rada zaposlenih.

“Sve to se koristi i ima za cilj, između ostalog, i za stvaranje pretpostavki za adekvatniji odgovor u borbi protiv ilegalne prodaje duvana i duvanskih proizvoda, koja spada u jedan od prioriteta u radu UIO”, rekli su iz UIO BiH.

Iz SIPA su nam rekli da u okviru svojih nadležnosti proaktivno djeluju u cilju sprečavanja, otkrivanja i istraga krivičnih djela koja se odnose na ilegalni promet duvana i cigareta na tržištu BiH. U tom smislu, kako dodaju, SIPA na polju borbe protiv nedozvoljene trgovine duvanom u saradnji sa drugim institucijama preduzima mjere i radnje na dokumentovanju i dokazivanju ovih krivičnih djela.

“Policijski službenici SIPA sproveli su prethodnih godina više operativnih akcija, čiji je predmet istrage bio nedozvoljen promet akciznih proizvoda, cigareta i rezanog duvana, na koje nije plaćena akciza na cigarete i duvan”, kažu iz SIPA.

Iz GP BiH su nam rekli da je, na osnovu pozitivnih zakonskih i podzakonskih propisa, GP BiH angažovan na suzbijanju svih vrsta prekograničnog kriminaliteta, dok nedozvoljena trgovina spada u nadležnost UIO BiH, tako da GP BiH otkrivene slučajeve nedozvoljene trgovine ustupa UIO BiH.

nezavisne.com

Podijeli vijest na:

Pretplata
Obavijesti o
guest

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Pregledaj sve komentare