Ali znati šta ne raditi samo je prvi korak; roditelji se često pitaju šta raditi umjesto navedenog.
Evo šta stručnjaci savjetuju:
– Primjenjujte Zlatno pravilo. Imajte na umu kako biste željeli biti tretirani kad biste se našli u istoj situaciji kao i dijete. Ljudska priroda je ljudska priroda, bez obzira na starost čovjeka.
– Saosjećajte s djetetovim osjećajima i pokažite mu to. Čak i kad se dječje ponašanje čini iracionalnim, osjećaji i potrebe ispod površine itekako su stvarni djetetu.
– Poštujte djetetove osjećaje kako bi ono znalo da ga razumijete i da vam je stalo i da nikada neće biti odbačeno zbog određenih emocija.
– Zadovoljite potrebu koja je dovela do određenog ponašanja. Ukoliko kažnjavamo konačno ponašanje, potreba koja ostaje nezadovoljena izbijaće na površinu na druge načine sve dok ne bude zadovoljena.
– Kad je god moguće pronađite rješenje u kojem obje strane dobijaju, rješenje koje će zadovoljiti potrebe svih upletenih u problem.
– Uvjerite dijete da je voljeno i prihvaćeno.
– Preusmjerite pažnju sa situacije koja je postala prestresna da bi se odmah riješila, napravite pauzu.
– Dišite. Kad ste pod stresom, trebate više kiseonika, a baš tada češće dišete plitkoo. Čak i nekoliko dubokih udaha može pomoći u smirivanju i pridonijeti jasnijem razmišljanju, prenosi
Roda.hr.