20. Januara 2025.

Ne bacajte iskorišćene kesice čaja – evo šta sve mogu da urade

Upravo ste završili sa uživanjem u šolji vrućeg čaja, pa ćete, naravno, da bacite iskorišćenu kesicu. Ali možda je bolje da se zaustavite pre nego što to uradite, jer ovaj otpad može biti iskorišćen na još nekoliko načina. Od ulepšavanja do omekšavanja mesa i čišćenja sudova i stakla, kesica čaja može da ima mnogo više namena.

Ne samo da je ponovna upotreba vaših kesica čaja jednostavan, jeftin ali i efikasan trik, već je i ekološki prihvatljiv, jer aktivno smanjuje količinu otpada koji ostavljate. Naravno, vrećicu čaja možete ponovo koristiti za istu svrhu kao prvi put: Da skuvate još jednu šoljicu.

Međutim, postoje i mnogi drugi načini na koje možete iskoristiti kesice čaja u domaćinstvu ili u rutini nege, kao što je:

Uklanjanje mirisa

Nakon upotrebe, otvorite kesicu ćicu čaja i ostavite da se listovi osuše. Pospite osušene listove po mestu iz kojeg dopire neprijatan miris, poput kante za smeće ili frižidera. Lišće ne samo da će ukloniti loš miris, već će i učiniti da ovaj deo doma odlično miriše – posebno ako koristite čaj od mente ili cimeta.

Takođe možete osvežiti ustajali miris tepiha tako što ćete posipati nekoliko kesica punih osušenih listova čaja na njega pre usisavanja.

Masnoće na posuđu

Ako imate masne tanjire, šerpe, tiganje ili pribor, samo ih stavite u vodu u sudoperu sa nekoliko iskorišćenih kesica čaja, pa ih ostavite da odstoje nekoliko sati ili preko noći. Kesice čaja će ukloniti komade prljavštine i masnoću od hrane, pa će vam nakon toga biti potrebno vrlo malo pranja.

Omekšava meso

Marinirajte meso u crnom čaju kako bi tanini iz čaja, jedinjenja koja mu daju specifičan, oporan ukus, mogli da ga omekšaju. Skuvajte nekoliko kesica crnog čaja i prelijte meso pre nego što ga stavite u rernu.

Čisti staklene površine

Čaj je odličan za čišćenje ogledala, prozora ili drugih staklenih površina. Možete da skuvate novu šolju sa iskorišćenom kesicom čaja, ili koristite samu kesicu da uklonite otiske prstiju, prašinu i drugu prljavštinu sa stakla. Dovoljno je da samo poprskajte čaj ili utrljajte kesicu čaja na željenu staklenu površinu i obrišete je krpom.

Umirite bubuljice, opekotine od sunca, ujede buba ili plikove

Čaj, poput zelenog i crnog čaja, je pun antioksidansa. Ako imate bubuljicu, opekotine od sunca, ujede buba, plikove, bradavice, opsip, herpes ili opekotine od brijača, stavljanje kesice čaja na to mesto može vam pomoći da brže zacelite.

Navlažite vrećicu čaja i stavite je na područje dok se vrećica ne osuši. Proces možete ponoviti nekoliko puta, tako što ćete navlažiti kesicu čaja i pokušati ponovo. Dok ovo ne može potpuno ukloniti problem, sigurno će ublažiti bol, neprijatnost ili svrab.

Umirite natečene oči

Ohladite iskorišćene, vlažne kesice čaja u frižideru oko 20 minuta, a zatim ih stavite na oči na oko 15 do 20 minuta. Kofein u čaju može smanjiti podočnjake, dok njegovi tanini poboljšavaju cirkulaciju – a ohlađene kesice takođe imaju opuštajući efekat i pomažu da se smanji otok ili nadutost.

Nega kose

Dokazano je da čaj uklanja naslage kozmetičkih proizvoda i poboljšava boju, sjaj i rast kose kada se nanese na kosu. Skuvajte nekoliko kesica čaja pre tuširanja, ostavite da se ohlade, a zatim nanesite mešavinu čaja nakon što operete šampon i iskoristite balzam. Ostavite čaj na kosi oko 30 minuta, a zatim ga isperite hladnom vodom.

Kupanje za relaksaciju

Ubacite nekoliko kesica čaja od lavande, mente ili kamilice u kadu pre sledeće kupke. Dodavanje čaja u kadu će napuniti vašu vodu za kupanje antioksidansima, pomoći u smanjenju upale i učiniti vašu kožu dodatno glatkom – a vaše kupatilo će odlično mirisati!

Pomozite svojoj bašti

Neke kesice čaja su potpuno biorazgradive, ali ako nisu, možete iskoristiti listiće koji se nalaze u njoj. Zakopajte listove čaja ili kesice čaja za ispod biljaka kako biste nahranili koren i suzbili rast korova u bašti, prenosi portal “All Recipes”.

Ako imate biljke koje vole kiselo zemljište, poput hortenzija ili origana, pokušajte da ih povremeno zalivate kuvanim čajem, koji će promeniti pH nivo zemljišta i učiniti ga kiselijim da bi biljke uspele.

RTbalkan.

Podijeli vijest na:

Pretplata
Obavijesti o
guest

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Pregledaj sve komentare