25. Oktobra 2024.

Naučnici su skenirali mozak četrdesetogodišnjaka, otkrili zabrinjavajući uzrok bržeg starenja…

Osim toga, ako ne spavamo dobro to može doprinijeti razvoju srčanih bolesti, neurodegenerativnih poremećaja i depresije

Ako ste u 40-im godinama i ne spavate dobro noću, vaš mozak stari znatno brže, pokazalo je novo istraživanje. Nalazi nove studije dodatni su dokaz povezanosti između kvalitetnog sna i kognitivnog zdravlja i naglašavaju potrebu da se eventualni problemi sa spavanjem počnu rješavati što je prije moguće, piše Newsweek .

Dobar san je neophodan za održavanje mentalnog i fizičkog zdravlja. Dobar san nam pomaže da konsolidujemo pamćenje i pomažemo u fizičkom oporavku, a ako ne spavamo dobro može doprinijeti razvoju srčanih bolesti, neurodegenerativnih poremećaja i depresije.

Američki centri za kontrolu i prevenciju bolesti kažu da jedna od tri odrasle osobe u SAD-u ne spava dovoljno kvalitetno.

“Prethodna istraživanja su povezivala loš san s problemima s razmišljanjem i pamćenjem kasnije u životu, a ljudi koji loše spavaju imaju veći rizik od razvoja demencije”, kaže Clémence Cavaillès , voditeljica studije i naučnica na Univerzitetu Kalifornije u San Francisku. ‘Naše istraživanje, u kojem smo skenirali mozak učesnika kako bismo utvrdili njihovu biološku starost, pokazalo je da loš san doprinosi mozgu i do tri godine, što je vidljivo već u srednjim godinama.’

U istraživanju je učestvovalo 589 učesnika prosječne starosti od 40 godina. Učesnici su na početku istraživanja ispunili upitnik o svojim navikama spavanja, a zatim ga ponovili nakon pet godina. 10 godina kasnije uradili su skeniranje mozga.

Upoređujući ove snimke i odgovore iz upitnika, naučnici su otkrili da postoji velika razlika između mozga onih koji su imali poteškoća sa spavanjem i onih koji nisu. Nakon što su uzeti u obzir faktori poput starosti, spola, visokog krvnog tlaka i dijabetesa, otkriveno je da je mozak onih koji nisu dobro spavali i do 2,6 godina ‘stariji’ od onih koji nisu imali poteškoća sa spavanjem.

Loša kvaliteta sna, problemi sa uspavljivanjem, poteškoće s trajanjem sna i prerano buđenje povezani su sa bržim starenjem mozga, posebno kod onih s čestim i ponavljanim problemima u dužem vremenskom periodu.

“Naši nalazi naglašavaju važnost rješavanja problema sa spavanjem ranije u životu kako bi se održalo zdravlje mozga, uključujući odlazak u krevet u isto vrijeme, vježbanje, izbjegavanje kofeina i alkohola prije spavanja i korištenje raznih tehnika opuštanja”, rekla je. Kristine Yaffe , jedna od istraživačkih suradnica i članica Američke akademije za neurologiju.

‘Buduće studije bi se trebale fokusirati na poboljšanje kvaliteta sna i istraživanje dugoročnih efekata na mozak mlađih ljudi.’

Treba naglasiti da su rezultati ovog istraživanja zasnovani na subjektivnim izvještajima učesnika istraživanja. Također, podaci ne dokazuju da su problemi sa spavanjem odgovorni za ubrzano starenje mozga. Međutim, studija pruža uvjerljive dokaze da su poteškoće sa spavanjem usko povezane s kognitivnim padom i potvrđuje ranija istraživanja o važnosti sna za razvoj mozga i održavanje zdravlja mozga kasnije u životu.

Jutarnji.hr

Podijeli vijest na:

Pretplata
Obavijesti o
guest

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Pregledaj sve komentare