Od ostataka DNK u fosilu morske kornjače starom šest miliona godina, koji su naučnici otkrili, jedini stariji ranije pronađeni su od dva dinosaurusa
Kornjača je u srodstvu sa današnjim Kempovim ridlijem i maslinovim ridlijem, a ovo je jedan od retkih slučajeva identifikacije genetskog materijala u tolikom broju starih fosila kičmenjaka.
Naglasili su da su koštane ćelije zvane osteociti odlično očuvane u fosilu, koji je iskopan na karipskoj obali Paname 2015. godine. Oklop kornjače je gotovo u potpunosti očuvan, za razliku od ostatka skeleta.
U nekim osteocitima, ćelijska jezgra su sačuvana i reagovala su na hemijski rastvor koji je omogućio istraživačima da identifikuju prisustvo ostataka DNK, otkrio je paleontolog Edvin Kadena, vodeći autor studije objavljene u Journal of Vertebrate Paleontology.
Jedini stariji slični ostaci DNK bili su od dva dinosaurusa
“Želim da istaknem da nismo izdvojili DNK, već smo samo uspeli da prepoznamo prisustvo tragova kiseline u jezgru“, dodao je Kadena, naučnik sa Univerziteta Rosario u Bogoti i Instituta za tropska istraživanja Smitsonijan.
DNK kiselina se prilično lako razlaže, iako je pod pravim uslovima očuvana u nekim drevnim ostacima. Prošle godine, istraživači su izvestili o otkriću životinjske, biljne i mikrobne DNK koja datira oko dva miliona godina iz sedimenta na najsevernijoj tački Grenlanda.
Kadena je rekao da su jedini pronađeni stariji fosili kičmenjaka sa sličnim ostacima DNK od dva dinosaurusa – Tiranozaurusa (66 miliona godina) i Brahilofosaurusa (78 miliona godina). Kadena je rekao da su ostaci DNK takođe zabeleženi kod insekata koji datiraju desetinama miliona godina unazad.