26. Septembra 2024.

NATO pravi planove za veliki transport ranjenih vojnika u slučaju rata sa Rusijom

NATO planira da koordinira transport velikog broja ranjenih vojnika sa fronta u slučaju rata sa Rusijom, verovatno koristeći sanitetske vozove jer evakuacija iz vazduha možda neće biti izvodljiva, rekao je danas visoki general NATO-a.

Budući scenario medicinskih evakuacija razlikovat će se od iskustva saveznika u Afganistanu i Iraku, rekao je u intervjuu za Reuters general-pukovnik Alexander Sollfrank, šef logističke komande NATO-a.

“U najgorem slučaju biće mnogo ranjenih”

U sukobu s Rusijom, zapadne armije bi se vjerovatno suočile s mnogo većom linijom fronta, više ranjenih vojnika i barem privremenim nedostatkom zračne nadmoći u blizini linija fronta, rekao je njemački general.

“Izazov će biti brzo pružanje visokokvalitetne nege za, u najgorem slučaju, veliki broj ranjenih”, rekao je on ne precizirajući koliko povrijeđenih vojnika NATO očekuje.

Planiranje medicinskih evakuacija dio je mnogo šireg napora NATO-a, potaknutog ruskom invazijom na Ukrajinu 2022. godine, da preispita i ojača svoju sposobnost odvraćanja i odbrane od bilo kakvog ruskog napada.

Njemačka je saopštila da očekuje mogući ruski napad već 2029. godine.

Njemačka vojska je saopćila da očekuje da će Rusija moći napasti tu zemlju NATO-a već 2029. godine, dok ruski predsjednik Vladimir Putin tvrdi da je Zapad agresor jer naoružava Ukrajinu. Putinov rat u Ukrajini izazvao je najoštriju konfrontaciju između Rusije i Zapada od Kubanske raketne krize 1962. godine.

Sollfrank vodi Zajedničku komandu za podršku i obuku NATO-a (JSEC), zaduženu za koordinaciju brzog kretanja pješadije i tenkova širom Evrope, kao i logističkih priprema kao što je skladištenje municije na istočnom krilu NATO-a.

Nedavno je JSEC, sa sjedištem u gradu Ulmu na jugu Njemačke, organizirao vježbu koordinacije protoka pacijenata. “Ako dođe do sukoba s Rusijom, ranjeni vojnici neće morati samo da se transportuju na veću udaljenost nego u drugim ratovima posljednjih godina”, rekao je Sollfrank.

“Moraće se postići superiornost u vazduhu”

Ruska protivvazdušna odbrana i avioni bi, zapravo, ugrozili letove medicinske evakuacije na način na koji pobunjenici u Afganistanu ili Iraku ne bi mogli, što bi verovatno stvorilo potrebu za bolničkim vozovima, koji mogu nositi više žrtava nego avioni.

“Prije svega mora se postići nadmoć u vazduhu. Za uspjeh po cijeloj dužini i dubini fronta trebat će vremena”, rekao je Sollfrank i dodao: “Sve opcije za transport velikog broja ranjenika u medicinske ustanove, uključujući i vozove , mora se uzeti u obzir, ali potencijalno i autobusi.”

Različiti medicinski propisi među zemljama su još jedna prepreka koju treba prevazići, rekao je Sollfrank. Rješenje bi mogao biti “vojnomedicinski Schengen”, sličan političkoj šengenskoj zoni koja omogućava slobodno kretanje unutar većeg dijela Evropske unije.

To bi moglo uključivati ​​područje slobodnog prolaza za osjetljive droge kao što su narkotici ili jaki lijekovi protiv bolova, koji bi bili potrebni za liječenje ranjenih vojnika, a čiji je prekogranični transport trenutno strogo reguliran.

Index.hr

Podijeli vijest na:

Pretplata
Obavijesti o
guest

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Pregledaj sve komentare