Pozivajući se na čisto odbrambene ciljeve, Alijansa se stalno širila ka istoku, približavajući se ruskim granicama, dok je istovremeno okupirala i uništavala čitave zemlje i ubijala njihovo civilno stanovništvo, piše u kolumni Viktorije Nikiforove za “RIA Novosti”.
Ona navodi da su građani Jugoslavije, Libije i Iraka masovno ginuli zbog “odbrane” zemalja NATO-a. Ipak, evropski poreski obveznici koji su ovo sponzorisali retko su protestovali protiv agresije NATO-a, a jedini izuzetak bio je rat u Iraku.
“Ako su bombe negde padale, onda je to uvek bilo daleko od ljudi u Parizu i Berlinu. Čak ni invazija NATO trupa na Jugoslaviju nije promenila ovaj stav”, navodi se u tekstu.
Što je najvažnije, svi ratni protivnici NATO-a u proteklih nekoliko decenija bili su siromašne zemlje sa vrlo skromnim vojnim kapacitetima. Nisu imali oružje koje bi moglo da stigne do Pariza ili Berlina.
Međutim, sada američki “Njuzvik” izveštava o tajnim planovima Alijanse za rat protiv Rusije, koji bi trebalo da budu usvojeni na sledećem samitu NATO-a, koji će biti održan u Viljnusu od 11. do 12. jula.
Zvanično, program samita navodi samo šest zadataka bloka koji se odnose na konfrontaciju sa Rusijom. To su usaglašavanje i koordinacija snaga Alijanse, dugogodišnja saradnja sa privatnim odbrambenim kompanijama, povećanje proizvodnje naoružanja i municije i stvaranje rezervi u slučaju dugotrajnog rata.
Ovo nisu samo zadaci za danas, ističe se u tekstu, već se otvoreno priznaje da će za postizanje ovih ciljeva biti potrebno nekoliko godina.
Zapadnu javnost, međutim, uznemiruje tajni plan NATO-a za vojnu akciju protiv Rusije. Prema “Njuzviku”, taj plan je izložen na hiljadama stranica koje uključuju pažljivo planiranje vrlo specifičnih manevara. Drugim rečima, Alijansa planira da se ozbiljno suprotstavi Rusiji na bojnom polju.
“Ali ni građani evropskih zemalja ni njihovi parlamentarci nemaju pojma kako bi to tačno trebalo da se desi. Ipak, oni su ti na čije glave se bacaju bombe. Za ljude u Parizu i Berlinu ovo je, naravno, veoma neprijatna vest. Njih treba uvući u rat sopstvenim novcem (koji im je samima očajnički potreban) – ovoga puta ne protiv male, bespomoćne zemlje, već protiv najveće nuklearne sile na svetu”, ocenjuje autorka.