U pitanju je snimak upečatljive crvene aurore koju je snimio fotograf Lorenco Kordero iz Kaseresa sa napuštene stanice Kasar de Kaseres i objavljen je na stranici Astronomska slika dana (APOD).
NASA svakog dana bira fotografiju svemira da bi je emitovala na APOD-u, uz objašnjenje profesionalnog astronoma.
U slučaju fotografije snimljene u Ekstremaduri, kako objašnjava APOD, radi se o aurori borealis.
“Da li ste vidjeli auroru u posljednje dvije noći? Mnogi ljudi koji ne žive na krajnjem sjeveru Zemlje jesu. Izvještaji o aurorama stižu ne samo sa sjevernih mjesta u SAD kao što je Aljaska, već i sa juga kao što su Teksas i Arizona. Ogroman auroralni oval takođe se protezao iznad Evrope i Azije.”
Na fotografiji, kako navodi, impresivna crvena aurora snimljena je sinoć u blizini grada Kaseres u centralnoj Španiji.
Aurore su zabilježene i na jugu Iberijskog poluostrva. Aurore su bile rezultat snažnog izbacivanja koronalne mase (CME) koji se dogodio na Suncu prije nekoliko dana.
CME čestice su prešle unutrašnji Sunčev sistem prije nego što su se sudarile sa Zemljinom magnetosferom. Odatle, elektroni i protoni su se spiralno spuštali niz Zemljine sjeverne linije magnetnog polja i sudarali se sa kiseonikom i azotom u atmosferi, izazivajući nevjerovatan sjaj.
“Naše neobično aktivno Sunce može da pruži buduće prilike za gledanje sjevernog svjetla na južnom nebu”, zaključuje NASA, prenosi “Telegram”.
Foto:IZVOR: ANADOLIJA/TCCB/MURAT ÇETINMÜHÜRDAR
Nezavisne.com