NASA amateri koji se bave naučnim radom su koristili podatke sa NASA WISE teleskopa da bi otkrili objekat koji velikom brzinom napušta Mlečni put
Većina poznatih zvezda mirno orbitira oko centra Mlečnog puta. Međutim, amateri naučnici koji rade na NASA “Backyard Worlds: Planet 9” projektu, pomogli su da se otkrije objekat koji se kreće tako brzo da će pobediti gravitaciju Mlečnog puta i izleteti u međugalaktički prostor. Ovaj hiperbrzi objekat je prvi takve vrste koji je pronađen sa masom malog zvezdanog tela.
Projekat “Backyard Worlds” koristi slike sa NASA-ine WISE misije, ili Wide Field Infrared Explorer, koja je mapirala nebo u infracrvenom svetlu od 2009. do 2011. godine. Teleskop je ponovo aktiviran kao NEOWISE (Near-Earth Object Wide-field Infrared Survey Explorer) 2013. godine i povučen je iz upotrebe 8. avgusta 2024. godine.
Pre nekoliko godina, dugogodišnji amateri naučnici Martin Kabatnik, Thomas P. Bickle i Dan Caselden primetili su slabašan, ali brzo pokretni objekat nazvan CWISE J124909.08+362116.0 kako se kreće preko WISE fotografija. Dalja posmatranja sa nekoliko zemaljskih teleskopa pomogla su naučnicima da potvrde ovo otkriće i odrede objekat. Ovi amateri naučnici su sada koautori u timu koji je objavio studiju o ovom otkriću u časopisu Astrophysical Journal Letters.
„Ne mogu da opišem nivo uzbuđenja“, rekao je Kabatnik, amaterski naučnik iz Nirnberga, Nemačka. „Kada sam prvi put video koliko se brzo kreće, bio sam uveren da je neko već otkrio i prijavio ovaj fenomen.“
CWISE J1249 izlazi iz Mlečnog puta brzinom od oko 1 milion milja na sat, ali ono što ga čini posebnim je njegova mala masa, što otežava klasifikaciju kao nebeskog objekta. Mogao bi biti zvezda male mase ili ako ne sadrži vodonik u svom jezgru, bio bi smatran braon patuljkom, što ga svrstava negde između gasovite džinovske planete i zvezde.
Obični braon patuljci nisu tako retki. Volonteri na projektu “Backyard Worlds: Planet 9” otkrili su više od 4.000 takvih. Međutim, nijedan od njih nije poznat po tome da napušta našu galaksiju.
Zašto se ovaj objekat kreće tako velikom brzinom?
Ovaj novi objekat ima još jedno jedinstveno svojstvo. Podaci dobijeni sa W. M. Keck opservatorije na Maunakea, Havaji, pokazuju da ima mnogo manje gvožđa i drugih metala nego druge zvezde i braon patuljci. Ovaj neobičan sastav sugeriše da je CWISE J1249 veoma star, verovatno iz jedne od prvih generacija zvezda u našoj galaksiji.
Jedna teorija je da je CWISE J1249 prvobitno potekao iz binarnog sistema sa belim patuljkom, koji je eksplodirao kao supernova kada je povukao previše materijala od svog saputnika. Druga mogućnost je da potiče iz gusto povezanog klastera zvezda zvanog kuglasti klaster i da ga je slučajan susret sa parom crnih rupa lansirao van galaksije.
„Kada zvezda naiđe na binarni sistem crnih rupa, složena dinamika ove interakcije može izbaciti tu zvezdu iz kuglastog klastera“, kaže Kyle Kremer, budući asistent profesor na Odseku za astronomiju i astrofiziku Univerziteta u Kaliforniji, San Dijego.
Naučnici će detaljnije proučiti elementarni sastav CWISE J1249 kako bi pronašli tragove o tome koji od ovih scenarija je verovatniji.
Ovo otkriće je bio timski rad na više nivoa — saradnja koja uključuje volontere, profesionalce i studente. Kabatnik zahvaljuje drugim amaterskim naučnicima koji su mu pomogli u ovom istraživanju, uključujući Melinu Thévenot, koja ga je impresionirala svojim ličnim blogom o istraživanju koristeći Astronomical Data Query Language. Softver koji je napisao amaterski naučnik Frank Kiwy, takođe je bio ključan za ovo otkriće, prenosi NASA.
Studiju vodi član naučnog tima “Backyard Worlds: Planet 9” Adam Burgasser, profesor na Univerzitetu u Kaliforniji, San Dijego, a uključuje i koautore Hunter Brooks i Austin Rothermich, studente astronomije koji su započeli svoje karijere u astronomiji kao amaterski naučnici.