Popularni “lek” koji su balkanske bake uvek koristile za ublažavanje bolova u zglobovima, ovih dana se našao i na TikToku, gde je jedan doktor potvrdio i objasnio kako on funkcioniše. Kako su pokazala istraživanja, kupus poseduje antiinflamantorna svojstva, zahvaljujući čemu se bolne upale zglobova, kao i povrede, brže saniraju.
“Uganuo si zglob? “Stavi list kupusa na to, odmah će da prođe” – čuo je svako sa ovih prostora makar jednom u životu. Dok danas mnogi verovartno na ovaj narodni lek odmahnuju rukom i zapućuju se ka apoteci po neki gel za ublažavanje bolova, drugi su (uz dozu sumnjičavosti) ipak slušali ovakve savete.
List kupusa zaista pomaže kod bolova u zglobovima, tvrde doktori
“Listovi kupusa su se u nekim kulturama i pre koristili kao sredstvo za ublažavanje upalnih procesa i bolova”, naveo je doktor Kunal Sud u viralnom video snimku koji je podelio na svom nalogu na TikToku. “Veruje se da ovi listovi sadrže jedinjenja sa potencijano antiinflamatornim svojstvima, koja dolaze do izražaja kada se zglob ohladi”, dodao je on.
Doktor Sud nije jedini koji ističe lekovita svojstva kupusa. Jedno istraživanje iz 2022. godine pokazalo je da sat vremena držanja kompresa od kupusa na povređenom zglobu ima isti učinak kao i držanje gela sa efektom hlađenja na bolnom mestu. Ne samo da se takvom kompresom ublažava osećaj da zglob “gori”, već su i njegova pokretljivost i funkcionalnost bolji, prenosi Njujork Post.
Obloge od kupusa su “zvezde” narodne medicine
Pristalice narodne medicine sa naših prostora (a i šire) se već decenijama “kunu” u čudesna svojstva kupusa, navodeći da obloge od njegovih svežih listova pomažu kod brojnih zdravstvenih stanja, uključujući i akutne glavobolje, astmu, epilepsiju, bronhitis, prehladu, razne vrste osipa, upalu bešike i bubrega, proširene vene, opekotine i upalu mišića.
Komprese se posebno preporučuju ženama koje su se nakon porođaja susrele sa mastitisom, odnosno inflamacijom grudi i mlečnih kanala. U stanju upale, listovi kupusa stavljaju se direktno na dojke i drže oko sat vremena, čime se smanjuje bol i osećaj “vatre u grudima” i podstiče proces laktacije. Naravno, ovaj vid pomoći ne bi trebalo da isključuje odlazak kod lekara.