Surovi klimatski uslovi Sibira ruskim naučnicima nisu bili dovoljno ekstremni, pa se njih nekolicina zaputila na suprotan kraj zemlje, na Antarktik. Tamo oni imaju jako važnu misiju, a dok traže ono po šta su došli, opisuju i kako izgleda život na samom jugu Zemlje.
Ruska antarktička stanica “Vostok”, koja je svečano otvorena početkom 2024. godine, sada radi punom parom, a život u njenom zimskom kompleksu buja kao u proleće, iako su temperature napolju daleko od prolećnih. Ovih dana termometri pokazuju vrednosti od oko -80 stepeni Celzijusa, što je uobičajena temperatura za ovo doba godine kada je u pitanju Antarktik.
Kako izgleda život istraživača na “Vostoku”
Novi zimski kompleks “Vostoka” sačinjen je od 5 različitih modula, tako da se pod istim krovom nalaze i naučne laboratorije i teretana i stambeni objekti, pa čak i staklenik, u kome zaposleni mogu da uzgajaju povrće i zeleniš za sopstvene potrebe. U kompleksu postoji čak i medicinski blok sa operacionom salom, hiberbaričnom komorom, stomatološkim i rendgen kabinetom.
Slobodno vreme istraživači mogu da provode igrajući bilijar u posebnim prostorijama ili gledajući filmove u velikoj “bioskopskoj” sali. Na stanici “Vostok” istovremeno može da boravi do 15 istraživača tokom zimskog perioda, kada su uslovi ekstremniji i kada je stanica izolovana skoro 9 meseci od civilizacije, dok je broj naučnika koji mogu živeti tu tokom leta maksimalno 35.
“Unutra je toplo i jako komforno, po kompleksu šetamo u čarapama iako je napolju -80 stepeni”, naveo je jedan od naučnika za ruski portal Komsomoljskaja pravda. Iako su uslovi krajnje ekstremni, istraživači imaju u kompleksu i stalnu internet konekciju, tako da uvek mogu da budu u toku sa najnovijim dešavanjima u zemlji i svetu, kao i kontaktu sa najbližima.
Istraživači “Vostoka” imaju jako važnu misiju
Jedan od najvažnijih zadataka koji imaju istraživači “Vostoka” jeste istraživanje istoimenog jezera, koje se milionima godina krije ispod ledenog pokrivača Antarktika. Tokom ove misije naučnici će tertirati i najnoviju tegnologiju koja će im pomoći da se “uvuku” ispod leta i prikupe informacije o tajanstvenom jezeru. Zatim će se ti podaci detaljno analizirati narednih 18 godina!
Ali to nije jedini razlog zašto je osnovana ova polarna stanica – pred ruskim naučnicima stoji još jedan, ništa manje važan cilj, a to je da pronađu drevni led. Do sada su istraživači pronašli uzorke leda stare najviše milion i po godina, ali su stručnjaci mišljenja da na Aktarktiku postoje i mnogo stariji uzorci, koji tek treba da se lociraju.
“Zahvaljujući “Vostoku” naučnici će moći da istražuju drevno jezero i prirodno okruženje Antarktika u komfornim uslovima, a u realizaciju ovog projekta država je investirala nešto više od 8,3 milijarde rubalja (nešto više od 80 miliona evra), što je oko 70 procenata ukupnog budžeta projekta”, istakao je ruski ministar prirodnih resursa i ekologije, Aleksandar Kozlov.
Gabariti “Vostoka” iznenađuju
Danas Ruska Federacija ima najveće predstavništvo na Antarktiku – čak deset istraživačkih stanica. Polovina njih rade tokom cele godine, dok su preostalih pet sezonskog karaktera. Većina stanica se nalazi na obali, a “Vostok” je jedina koja je smeštena u centru kontinenta i u blizini Južnog pola Zemlje.
Gabariti “Vostoka” su zaista zadivljujući: dužina kompleksa iznosi čak 140 metara, širina – 13,5 metara, dok maksimalna visina u određenim njenim delovima dostiže i 17,5 metara. Pet modula koji čine ovaj kompleks smešteni su na površini od ukupno nešto više od 1.911 kvadratnih metara.
Kako bi temperatura u stanici bila adekvatna za život i rad, zidovi “Vostoka” su izolovani posebnom termoizolacijom, čija debljina iznosi između 80 i 100 centimetara. Upravo zahvaljujući tome iako je napolju -80 stepeni Celzijusa temperatura unutra varira oko 25. podeljka na skali, pa naučnici unutra mogu borave u običnoj garderobi i čarapama.
RTbalkan.