28. Decembra 2023.

Nakon hapšenja Debevca i Mehmedagića: Bez jakih argumenata nema ponavljanja suđenja

Republika Srpska, odnosno Vlada RS, nije legitimna da traži poništenje svih sudskih postupaka koji su vođeni u vrijeme dok su Ranko Debevec i Osman Mehmedagić, a koji su nedavno uhapšeni zbog zloupotrebe položaja, bili predsjednik Suda BiH, odnosno šef Obavještajno-bezbjednosne agencije (OBA) BiH.

Komentar je ovo pravnih stručnjaka na najavu Radovana Viškovića, predsjednika Vlade RS, da će putem Ministarstva pravde RS tražiti da svi sudski postupci koji su vođeni dok je pomenuti dvojac obavljao navedene funkcije budu proglašeni ništavnim.

Isto tako, oni poručuju da poništenje postupaka nije moguće, već da je jedina opcija ponavljanje nekog spornog postupka, ali i to samo pod uslovom da Debevec i Mehmedagić na kraju budu osuđeni, a da onda budu pronađeni dokazi da su oni negdje i nekada uticali na neku presudu.

Vitomir Popović, bivši sudija Ustavnog suda BiH, pojašnjava za “Nezavisne novine” i da jedino oni koji su osuđeni, odnosno oni na koje se odnosi presuda, mogu tražiti ponavljanje nekog sudskog postupka.

“Oni mogu to tražiti da dokažu, evo u ovom slučaju na primjer, da su taj Debevec ili Mehmedagić uticali na njihovu kaznu. U tom slučaju bi se utvrdilo da postoji kršenje prava na pravičan pristup sudu, da ta zaštita nije u skladu sa Evropskom konvencijom o ljudskim pravima i slobodama”, kaže Popović.

Pored toga, on naglašava da Viškovićeva ideja jeste dobra, ali da ona treba da se sprovodi na drugi način, a ne onako kako je on najavio.

“Prvo treba sačekati šta će se desiti sa tim postupkom oko Debevca ili Mehmedagića, da li će oni biti ostavljeni u zatvoru ili će biti odbačeno sve, odnosno možda oni budu oslobođeni”, dodao je Popović.

Pojam nevinost ključan je i za advokata Milana Petkovića, koji, upravo zbog toga, poručuje da se Viškovićevoj najavi treba pristupiti sa velikim oprezom.

“Sve dok ne budu pravosnažno osuđeni, pokretanje istrage i odvijanje pritvora ne proizvodi pravne posljedice niti ima pravno dejstvo i to je presumpcija nevinosti”, navodi Petković.

Pod uslovom da bude utvrđena krivica pomenute dvojice, Petković tek onda kaže da bi se moglo vidjeti da li su oni “direktno učestvovali u donošenju nekih presuda i da li je ono što se njima stavlja na teret vezano za neko konkretno suđenje iz tog perioda”.

“Tu bi se moglo tražiti eventualno ponavljanje postupka ukoliko bi taj sudija koji bi učestvovao u donošenju neke odluke bio krivično osuđen”, rekao je Petković.

A uprkos tome što je premijer najavio podnošenje zahtjeva za proglašenje svih sudskih postupaka ništavnim, ovo pitanje, kako nezvanično saznajemo, nije došlo na dnevni red izvršne vlasti, čija je sjednica zakazana za četvrtak, 28. decembar.

Do zaključenja ovog broja “Nezavisnih novina” nismo uspjeli saznati kakve su dalje namjere Vlade RS, a ništa nam nije otkrio ni Miloš Bukejlović, ministar pravde Republike Srpske.

“Nemam na tu temu ništa u ovom trenutku da kažem”, kratko je poručio Bukejlović.

Da ovo pitanje, kako stvari stoje, nije otišlo dalje (u smislu dokumenta) iz kabineta premijera Viškovića, može se zaključiti i iz izjave Albina Muslića, predsjednika Ustavnopravne komisije PD PS BiH, koji je za “Nezavisne novine” kazao da im se do danas niko nije obratio sa sličnim zahtjevom.

Sve je komentarisao i Halil Lagumdžija, predsjednik Visokog sudskog i tužilačkog savjeta, ističući da je riječ o “zahtjevu koji do sada nije zabilježen u praksi nijednog pravosudnog sistema”.

nezavisne.com

Podijeli vijest na:

Pretplata
Obavijesti o
guest

0 Komentara
Inline Feedbacks
Pregledaj sve komentare