Njemačka je spremna u Ukrajinu poslati projektile dugog dometa Taurus, rekao je budući kancelar Fridrih Merc, piše Financial Times.
Takođe je osudio ruski napad na ukrajinski grad Sumi u nedjelju. Rekao je kako je to ‘ozbiljan ratni zločin‘ te da je Kijevu potrebna pomoć kako bi mogao napredovati u ratu.
Na pitanje hoće li Njemačka poslati u Ukrajinu projektile Taurus, koje Kijev već dugo traži, rekao je da bi to bio spreman učiniti ako bude izvedeno u koordinaciji sa evropskim saveznicima.
‘Naši evropski partneri već isporučuju krstareće projektile. Britanci to rade, Francuzi to rade, i Amerikanci to svejedno rade‘, rekao je u razgovoru za televiziju ARD.
‘Ovo se mora zajednički dogovoriti. A ako se dogovori, onda bi i Njemačka trebala učestvovati.‘
U vezi pokušaja američkog predsjednika Donalda Trampa da progura mirovni sporazum između Rusije i Ukrajine, Merc je upozorio da Putin neće ‘odgovoriti pozitivno na ponude slabosti i mira‘.
Rekao je da je napad na Sumi, u kojem su ubijena najmanje 34 civila, a 117 ih je povrijeđeno, ‘ono što Putin radi onima koji mu spomenu prekid vatre‘.
‘U jednom trenutku Putin mora shvatiti da je ovaj rat beznadan, što znači da moramo pomoći Ukrajini‘, rekao je Merc.
Njemački kancelar u odlasku Olaf Šolc više je puta odbio molbe Kijeva da osiguraju ukrajinskim odbrambenim snagama projektile Taurus, koji imaju inteligentni sistem bojevih glava i u stanju su nanijeti ogromnu štetu građevinama poput mostova i bunkera.
Moćni Taurus
Sistem Taurus je zajedničko ulaganje evropskog proizvođača projektila MBDA i švedskog Saaba, a s domet od 500 km duži je od Storm Shadowsa koji isporučuju Britanci i Francuzi i vojnog taktičkog raketnog sistema koji isporučuje SAD. Ukrajinske oružane snage bi Taurusima mogle udariti duboko iza ratne linije .
Šolc je ranije rekao da bi snabdijevanje Kijeva projektilima Taurus nosila ‘veliki rizik od eskalacije‘ u sukobu Rusije i Ukrajine.
No Merc, vođa Hrišćanskih demokrata desnog centra (CDU), kritikovao je takav stav i pozvao Šolca prošlog oktobra da postavi ultimatum Putinu i obeća da će isporučiti oružje u roku od 24 sata ako ne prestanu napadi na civilnu infrastrukturu u Ukrajini.
Međutim, Merc je ublažio retoriku tokom predizborne kampanje tokom koje se Šolc nastojao predstaviti kao ‘kancelar mira‘ koji bi zaštitio Njemačku od uvlačenja u ukrajinski sukob.
Merc se također morao boriti sa porastom popularnosti krajnje desne Alternative za Njemačku (AfD), koja podržava smanjenje napetosti u odnosima s Moskvom.
Međutim., Merc je u nedjelju naznačio ne samo da je voljan isporučiti projektile Taurus, već je takođe sugerisao da bi se oni mogle koristiti za udare na ciljeve kao što je Kerčki most koji povezuje Rusiju sa Krimom, a koji se smatra simbolom Putinove okupacije poluostrva.
Za sada se još ne zna šta će na sve to reći Mercovi koalicijski partneri iz Socijaldemokrata (SPD) i hoće li podržati isporuku Taurusa.
Lars Klingbeil iz SPD-a je obećao stati na stranu ‘hrabrih Ukrajinaca‘ dok su on i Merc objavili koalicijski dogovor.
No, Klingbeil će oko sukoba u Ukrajini morati obaviti ozbiljne razgovore sa članovima svoje parlamentarne stranke koji će ove nedjelje odlučivati o tome hoće li ili ne odobriti koalicijski sporazum.
Pa šta onda?