Cijene barela porasle su i prethodne nedelje, već sedme zaredom i ostvarile najduži trend rasta još od početka 2022. godine.
Na londonskom tržištu barel Brenta poskupeo je prošle nedelje za 0,5 odsto, na 86,81 dolar, a za toliko je porasla i cena barela na američkom tržištu, iznosi 83,19 dolara.
Cena Brenta na najvećem je nivou od januara, a američkog WTI-ja od početka godine. Poslednji put cena nafte rasla je sedam nedelja uzastopno u periodu od januara do februara 2022., uoči ruta u Ukajini.
Rast cena nafte pogurala je procena IEA objavljena u petak da je u junu globalna potražnja za naftom dosegnula rekordnih 103 miliona barela dnevno, a novi rekordni nivo mogla bi dostići u avgustu.
OPEK je u svojoj mesečnoj prognozi ponovio svoje procene godišnje potražnje za naftom, očekujući rast za 2,25 miliona barela dnevno u 2024. godini, u odnosu na 2,44 miliona barela dnevno u 2023. godini.
Na strani ponude, proizvodnja je zadnjih meseci znatno usporila, zbog dobrovoljnih smanjenja proizvodnje Saudijske Arabije i Rusije. Organizacija zemalja-izvoznica nafte (OPEC) i njeni saveznici, zajedno poznati kao OPEK+, ponudu počeli ograničavati krajem 2022. kako bi ojačali tržište, a u junu su ograničenja produžili do 2024.
Ako se održe trenutni ciljevi OPEK+, zalihe nafte mogle bi u trećem tromesečju pasti za 2,2 miliona barela dnevno i za 1,2 miliona barela dnevno u četvrtom kvartalu i potencijalno podstaknuti još jedno povećanje cena, predvidela je IEA u petak.
I izgledi za laganim prizemljenjem američke privrede, kao i spekulacije da se Fed približava završetku ciklusa podizanja kamatih stopa, podržali su dobo raspoloženje trgovaca naftom.
“Smanjenje ponude i poboljšani privredni izgledi stvorili su optimizam među investitorima u naftu”, ističe analitičar OANDA-e Craig Erlam.
B92.