Vlasnik brenda Tecno – kompanija Transsion prestigla je Vivo u proizvodnji, ali i u tržišnom udelu, otkriva nova lista najvećih svjetskih proizvođača telefona
Globalna proizvodnja pametnih telefona skočila je za 12,1 posto u poslednjem kvartalu 2023. godine, pri čemu se rang lista najvećih svetskih proizvođača telefona promenila. Ona otkriva da je kineska kompanija Transsion, koja u svom vlasništvu drži brendove telefona Tecno, Infinix i Itel prestigla Vivo, ne samo u proizvodnji, već i u tržišnom udelu.
Osim toga, lista pokazuje da kineske kompanija zauzimaju četiri od top šest mesta kada su u pitanju najveći svetski proizvođači telefona. Iako nijedna od njih nije na prvom i drugom mestu, koje su zauzeli Apple i Samsung, na preostala četiri mesta redom nalaze se: Xiaomi, Oppo, Transsion i Vivo.
Lista pokazuje da kompanija Tecno u okviru svoje majke firme Transsion polako grabi na vrhu, jer je vlasnik ovog brenda ostvario snažan rast na tržištu od 11,3 posto u četvrtom kvartalu prošle godine. Osim toga, Transsion je ušao u istoriju tako što je prevazišao barijeru od 90 miliona proizvedenih telefona godišnje, što predstavlja povećane od 46,3 posto u odnosu na prethodnu godinu, navodi TrendForce izveštaj koji sadrži nove statističke podatke.
Zahvaljujući ovom rastu, Transsion je stigao do petog mesta na svetskoj rang listi, a TrenfForce to pripisuje pomeranju kompanije dalje od proizvoda početnog nivoa ka raznovrsnijim ponudama i širenju na tržišta kao što su Indija i Južna Amerika.
Vivo, koji je zahvaljujući napretku konkurencije spao na šesto mesto na listi ostvario je rast od 4,1 posto u četvrtom kvartalu 2023, završivši svoju fiskalnu godinu sa padom od 2,9 posto, proizvodeći 93,5 miliona telefona. Tržišni udeo koji Vivo tako ostvaruje na svetskom nivou je sada 7,6 posto, dok Transsion zauzima 8,8 procenata.
U pogledu kompletnog tržišta pametnih telefona, analitička kompanija navodi da kvartalna proizvodnja jeste skočila za 12,1 posto što ukazuje na znakove oporavka, ali da na godišnjem nivou i dalje postoji pad od 2,1 posto. Ukupno proizvedenih telefona u prošloj godini bilo 1,166 milijardi komada.
Kada su u pitanju drugi brendovi sa liste – Apple je dominirao u četvrtom kvartalu sa porastom proizvodnje od 58,6 posto, ukupno proizvevši oko 78,5 miliona telefona. Međutim, uprkos vođstvu na listi, Apple je doživeo pad u od 4,2 procenta u godišnjoj proizvodnji, spustivši se na 223 miliona komada. Uz veliki povratak kompaije Huawei na tržište, analitičari očekuju da će Apple naići na dodatne probleme, posebno na kineskom tržištu, gde oba brenda imaju istu ciljnu publiku za premijum segment uređaja.
Južnokorejski Samsung prolazio je kroz tranzicioni period u poslednjem kvartalu prošle godine, s padom od 11 odsto, proizvevši oko 53,5 miliona telefona, ali i dalje čvrsto drži svoje drugo mesto na listi u kvartalnoj proizvodnji. U međuvremenu, godišnja Samsung proizvodnja imala je nešto veći pad od 11,3 posto, praveći tako 229 miliona telefona, ali je uprkos tome ostala ispred američke kompanije Apple na prvoj poziciji, ali sužavajući svoje vođstvo na samo 0,5 posto razlike.
Xiaomi, u koji spadaju Redmi i Poco brendovi, blago su povećali proizvodnju u četvrtom kvartalu za 0,7 posto, proizvodeći 43,1 milion telefona i zadržavajući svoje standardno treće mesto. No, godišnji pad proizvodnje iznosi 6,1 procenat na pravljenje 147 miliona telefona u prošloj godini.
Četvrto mesto zauzeo je Oppo, u koji spadaju i brendovi Realme i OnePlus, povećavajući svoju proizvodnju 3,4 posto na kvartalnom nivou, ali je zaključio svoju godinu sa padom od 4,1 posto sa oko 139 miliona proizvedenih telefona.
Benchmark.rs