30. Augusta 2024.

BIH izbori: Najmanje dva kandidata za gradonačelnike vodiće kampanju iz zatvora

Strahinja Bašević osumnjičen je za zloupotrebu položaja i ovlašćenja, a Ibro Berilo za organizovanje kriminalne grupe

Najmanje dva kandidata za načelnike opština u Bosni i Hercegovini će se na predstojećim lokalnim izborima u toj zemlji koji su zakazani za 6. oktobar takmičiti iz zatvora, jer im to dozvoljava postojeći zakon.

Jednom od njih, Strahinji Baševiću , koji je kandidat za načelnika opštine Sokolac ispred Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD), na čijem je čelu Milorad Dodik, sud u Istočnom Sarajevu odredio je jednomjesečni pritvor. četvrtak.

On je osumnjičen za krivično djelo zloupotreba položaja i ovlaštenja dok je bio na čelu Javnog preduzeća “Romanija” koje se bavi gazdovanjem šumama. Bašević je sada poslanik u Narodnoj skupštini Republike Srpske.

Iz njegovog SNSD-a su poručili da se protiv Baševićeve “pakuje” optužnica, a za to su okrivili tužioca zbog njene nacionalnosti.

“Bošnjačka tužiteljka Okružnog tužilaštva Istočno Sarajevo Jasmina Habul očito politizuje (slučaj) i iz ličnog interesa pokušava da kriminalizuje samo ljude iz SNSD-a”, stoji u reagovanju Dodikove stranke.

Ranije u avgustu priveden je Ibro Berilo , aktuelni načelnik općine Trnovo kod Sarajeva, koji je najavio kandidaturu za novi mandat na toj funkciji kao član Stranke demokratske akcije (SDA) .

Županijsko tužilaštvo u Sarajevu tereti Berila da je organizovao kriminalnu grupu koja je nezakonito preprodala šumu na olimpijskoj planini Bjelašnici i omogućila njeno pretvaranje u građevinsko zemljište. Time je državi naneo štetu za više od 1,5 miliona evra.

Za to je Berilo nagrađen nekretninama kao poklon građevinskog lobija, a policija je u četvrtak oduzela njegovu imovinu i imovinu njegovih saradnika u kriminalu. Zapljenu procijenjenu na više od milion i po eura naložio je 23. avgusta Županijski sud u Sarajevu.

Izborni zakon Bosne i Hercegovine omogućit će oba kandidata da se natječu na izborima jer nisu pravosnažno osuđivani za krivično djelo.

Zakon je propisivao sankciju razrješenja samo u slučaju kada je lice izabrano na funkciju, a nakon toga je izrečena pravosnažna presuda ili kazna zatvora od šest mjeseci ili duže.

Tek tada Centralna izborna komisija Bosne i Hercegovine utvrđuje prestanak mandata takvom funkcioneru.

Jutarnji.hr

Podijeli vijest na:

Pretplata
Obavijesti o
guest

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Pregledaj sve komentare