Zamislite da podignete teg od preko 200 kilograma. Bez većih problema. Tek tako – puf!
U intervalu od jedne sekunde ogromna gomila metala teška 0,2 tone pređe put od poda do trijumfalnog stajanja nad vašom glavom.
Zvuči suludo, čak i komično.
Pa ipak, to je realnost za najbolje svetske sportiste kada je u pitanju olimpijsko dizanje tegova.
A najbolji među njima je veoma nadmoćan – oborio je 26 svetskih rekorda tokom svoje monumentalne karijere! Laša Talahadze, 30-godišnjak iz Gruzije, dolazi u Pariz kao dvostruki uzastopni olimpijski prvak. Pritom, na svoj dizački CV može da uvrsti još po sedam svetskih i sedam evropskih zlata.
Nula srebrnih medalja. Nula bronzanih medalja.
Laša ne gubi
Neporažen je od 2015. godine. Jedino što može da ga zaustavi jesu povrede, poput one koja ga je primorala da propusti Evropsko prvenstvo koje je ove godine održano u Sofiji.
Aktuelne svetske rekorde u superteškoj kategoriji (preko 109 kg), Talahadze je postavio 2021. godine. U trzaju je podigao 225, a u izbačaju 267 kilograma. Najbolji rezultat u dve discipline na jednom nastupu je 492 kilograma!
U jednom trenutku delovalo je da je pitanje vremena kada će korpulentni momak iz malog grada Sačherea podići pola tone (?!) u dve objedinjene olimpijske discipline. Povrede su ga donekle sputale, ali nema dileme da je Talahadze „sve karte bacio“ na Igre u Parizu i valja motriti na potencijalno ispisivanje istorije dizanja tegova.
Ovaj tihi i povučeni porodični čovek je visok je 197 centimetara, a poslednja navedena težina iznosi 183 kilograma. Možemo samo da se nadamo da Talahadze neće spavati na famoznim kartonskim krevetima u olimpijskom selu. U ovom slučaju su evidentno nefunkcionalni, ma koliko bili ekološki preporučljivi.
Priznajmo, jedna stvar nas i te kako zanima – kako i koliko Laša jede?
Evo šta o tome kaže vebsajt Sportisajt (Sportysight):
„Talahadzeu je neophodan ogroman unos kalorija kako bi dao izdržao ekstremnu mišićnu masu i intenzivan režim treninga. Međutim, mora da bude veoma pažljiv da bi bio siguran da je njegovo telo u vrhunskom stanju.“
Ključne tačke Talahadzeovog plana ishrane:
1) Visok unos proteina: Za sportistu poput njega neophodo je 3-4 grama proteina po kilogramu težine. To praktično znači da Talahadze dnevno pojede između 600 i 750 grama proteina, a izvor su piletina, riba, jaja (oko 10 dnevno), mlečni proizvidi (mleko i grčki jogut), suplementi…
2) Vreme unosa ugljenih hidrata – povećan unos ugljenih hidrata (beli pirinač, krompir) pre i posle treninga kako bi se unapredili oporavak i rast mišićne mase. Tokom dana odmora ne unosi mnogo ugljenih hidrata kako ne bi uvećavao masti, a tokom treninga koji su duži od jednog sata jede banane i sportska pića.
3) Zapanjujući broj kalorija – kako bi održao ogromnu telesnu težinu, a ponovo bio u formi optimalnoj za najviši nivo takmičenja, Talahadze dnevno unosi oko 5.000 kalorija!
Priča o Talahadzeu je prava sportska i, možda preciznije, prava olimpijska! Dok sad jedne strane imamo sitne i frapantno agilne sportiste i sportistkinje – npr. gimnastičarka Simons Bajls je visoka 142 centimetra – sa druge imamo prave džinove kao što je Laša. I za jedan i za drugi sport neophodne su određene veštine – razvijene do maksimuma.
Dizanje tegova, pomalo čudnovato, nikad se nije primilo u Srbiji na način koji je, recimo, zastupljeno u Bugarskoj. Srbija nije imala uspeh u ovom olimpijskom sportu, pa je on prilično potcenjen u srpskoj sportskoj javnosti. A radi se o fascinantnom nadmetanju…
Ljudi su oduvek bili opsednuti merenjem snage. U mnogim civilizacijama dizanje tereta predstavlja oblik inicijacije – test fizičke, ali i mentalne čvrstine. Takmičenje „ko može više da digne“ postojalo je oduvek, a tokom vekova su se iskristalisale dve discipline (trzaj i izbačaj) i formirale ono što na Olimpijskim igrama gledamo kada počne dizanje tegova.
U pitanju je vrhunac višemesečnog pripremanja tela i uma za jako težak zadatak – bukvalno i figurativno. Kako to ne ceniti?
Baš zato i treba da budemo zadovoljni jer će u Parizu na Igrama nastupiti dve najveće zvezde kada je u pitanju dizanje tegova. Izuzetno uspešni, obojica se bore za treće vezano zlato na OI, a opet potpuno različiti. Na jednom kraju spektra, Kinez Ši Džijong je građen kao „nacrtan“.
A na drugom je Laša Talahadze, koji je možda prijemčiviji običnom ljubitelju sporta. Deluje kao neko koga možete sresti u svom komšiluku. Uz jednu bitnu razliku. Laša je ogroman i…
Bukvalno najjači na svetu.
Nikola Novaković (@nikolanvkvc)