Ruske i kineske pomorske snage ove nedelje su zajednički patrolirale u vodama blizu Aljaske.
Američki vojni stručnjaci kažu kako je to bila najveća flota stranih ratnih brodova koja se toliko približila američkoj obali, piše Vol strit džornal.
Zvaničnici iz SAD tvrde kako se čak jedanaest ruskih i kineskih brodova približilo Aleutskim ostrvima. Kineske i ruske brodove sve vreme su pratili američki razarači i avioni.
“Ovo je prvi put u istoriji (da ruski i kineski vojni brodovi patroliraju toliko blizu obale SAD). S obzirom na rat u Ukrajini i napetosti oko Tajvana, taj potez je vrlo provokativan”, kaže penzionisani mornarički kapetan Brent Sadler.
Portparol Severne komande američke vojske potvrdio je da su Rusija i Kina izvele zajedničku pomorsku patrolu u vodama blizu Aljaske, ali nije precizirao broj brodova niti njihovu tačnu lokaciju.
Takav, kako kaže, mlak odgovor SAD žestoko je kritikovao republikanski senator iz Aljaske Den Salivan.
Intenzivniju saradnju kineske i ruske ratne mornarice američki zvaničnici tumače kao suprotstavljanje Pekinga i Moskve savezništvu SAD s Japanom, Južnom Korejom i drugim regionalnim partnerima. Ruski ratni brodovi i kineska istraživačka plovila već su ranije primećeni u arktičkoj regiji.
U.S. Navy Destroyers were dispatched after Russian and Chinese warships conducted patrols off the coast of Alaska. @IkeEjiochi reports on the growing tensions between the U.S., China and Russia. https://t.co/BZ6dU1CdHT pic.twitter.com/tahX8iIdw2
— World News Tonight (@ABCWorldNews) August 7, 2023
“Primetil smo da se zajedničke ruske i kineske vežbe intenziviraju. Vidim da njihova saradnja postaje snažnija. To je zabrinjavajuće i to je opasno”, kaže admiral Džon Akvilino, čelnik američke Indo-pacifičke komande koja je odgovorna za vojne operacije u azijskom delu Pacifika.
Dok najnovija odbrambena strategija Pentagona navodi Kinu kao glavnu dugoročnu pretnju SAD, američki zvaničnici pomno prate povećanu saradnju između Pekinga i Moskve.
Nakon invazije na Ukrajinu, Kina je Rusiji postala najvažniji trgovinski partner, a julski izveštaj čelnika američke obaveštajne službe otkriva da je upravo Kina Moskvu opremila s kritičnom tehnologijom koja se može koristiti u civilne, ali i u vojne svrhe.