18. Januara 2023.

Može li se vjerovati prodavcu polovnjaka iz Nemačke? Neka istraživanja govore – ne

Mnogi kupci pretpostavljaju da su polovni automobili iz Nemačke po pravilu dobro održavani i da nemaju skrivene mane i nedostatke.

Međutim, kada je srpski influenser Đorđe Aleksić sa Jutjub kanala Aleksić Moto pokušao da kupi polovni BMW X6 u Diseldorfu, ubrzo je otkrio da je automobil prethodno imao težak udes.

Mnoga vozila koja se prodaju u Nemačkoj su oštećena u drugim zemljama i kupci bi trebalo da budu oprezni kako bi izbegli prevarante, otkriva istraživanje koje je sproveo carVertical.

Kako jedan BMW može imati dva VIN broja?

Aleksić je na Jutjubu objavio video u kojem objašnjava kako je na popularnom nemačkom sajtu mobile.de pronašao lep BMW X6. Kontaktirao je prodavca, dobio VIN broj automobila i proverio ga na platformi carVertical, jednom od mogućih načina da proverite istoriju automobila.

Prema izveštaju, sve je izgledalo u redu i X6 je imao pravu kilometražu i samo manja oštećenja.

Jutjuber se odvezao 2.000 km do Nemačke da bi kupio željeni auto i zamalo da bude prevaren. Kako se ispostavilo, prodavac je Aleksiću dao VIN kod drugog automobila.

Kada je proverio pravi VIN za X6 na prodaji, istorijski izveštaj je otkrio tešku nesreću u prošlosti. Po svemu sudeći, BMW je oštećen u Rumuniji, a vlasnik je pokušao da sakrije ovu činjenicu.

“Auto je izgledalo savršeno iznutra i spolja, ali nikad ne možete znati koliko je dobro popravljen. Važno je uvek proveriti da li se VIN na automobilu poklapa sa onim u dokumentima. U suprotnom možete kupiti kompletnu olupinu”, kaže Aleksić posle neuspešnog posla.

Neki automobili prodati u Nemačkoj, prethodno su se vozili u drugim zemljama

Istraživanje carVerticala otkrilo je da ova bizarna situacija kada se automobil prodaje u Nemačkoj, ali je pre nekoliko godina imao oštećenja u drugim zemljama, nije tako neuobičajena koliko zvuči.

U 2022. godini, 230.695 automobila je provereno na toj platformi koji su poslednju registraciju imali u Nemačkoj. Ono što je još interesantnije – od tog broja, 9.997 vozila imalo je neku zabeleženu aktivnost u drugim zemljama.

To znači da je 4,3% automobila prodatih u Nemačkoj možda korišćeno u inostranstvu, čak i ako njihovi prodavci to nekako “zaborave” da napomenu.

Prema ipodacima koje je prikupio carVertical, 16,6% automobila na prodaju u Nemačkoj primećeno je u Italiji, 12,7% u Francuskoj, i 10,6% u SAD.

Iako udeo automobila zabeleženih u Rumuniji, odakle je X6 bio izvorno, nije visok (5,1%), rizik i dalje postoji.

Nisu svi prodavci vredni poverenja

Iako tržište polovnih automobila u Nemačkoj ima dobru reputaciju širom Evrope, potpuno poverenje u prodavce može izazvati ozbiljne probleme. Pošto se 75% polovnih vozila u Srbiji uvozi iz inostranstva, često imaju vraćenu kilometražu, skrivena oštećenja i druge nedostatke.

Prevare na tržištu polovnih automobila češće su u istočnoj Evropi. Međutim, kupci takođe treba da preduzmu mere predostrožnosti kada kupuju vozila u zapadnim zemljama. U suprotnom, lako je dobiti automobil u lošem stanju, a zatim platiti mnogo novca za neočekivane popravke.

“Mnogi veruju da samo dobro održavani automobili dolaze iz Nemačke, Švajcarske i drugih zemalja zapadne Evrope. Iako su pojedini kupci svesni mogućnosti prevare, uobičajeno je da poveruju u bilo šta što prodavac kaže o automobilu ako dolazi iz inostranstva”, objašnjava Aleksić.

Provera istorije automobila nije dovoljna. Pošto neki prodavci koriste lažne VIN-ove, kupci moraju pažljivo da provere da li je VIN koji su dobili pravi. Lažiranje VIN-a je protivzakonito, a ako prevarant ode tako daleko, taj automobil treba izbeći po svaku cenu.

Podijeli vijest na:

Pretplata
Obavijesti o
guest

0 Komentara
Najstariji
Najnoviji Najviše glasova
Inline Feedbacks
Pregledaj sve komentare