„Jednostrano ograničenje koje su uvele zemlje EU i uzvratni koraci Rusije zapravo su doveli do toga da je, pod navodnim izgovorom diversifikacije, došlo do preraspodele udela dobavljača ‘plavog goriva’ u evropskim zemljama. Jeftin i ekološki prihvatljiv prirodni gas, kojim Rusija već decenijama verno snabdeva evropske potrošače i na kojem se u velikoj meri zasnivablagostanje privreda zemalja EU, iz političkih razloga je proglašen ‘resursom non grata'“, reko je Sentjurin.
On je napomenuo da uprkos težnji ka ekonomskoj nezavisnosti od ruskog gasa i kupovini skupog američkog gasa, mnoge evropske zemlje, uključujući Nemačku, Italiju, Grčku, Holandiju i Francusku, nastavljaju da ulažu u izgradnju ili proširenje kapaciteta za uvoz tečnog prirodnog gasa.
Ambasador je dodao da se pritom ignoriše mišljenje stručnjaka da više od 50 odsto tih kapaciteta do 2030. godine neće biti potrebno.
„Rusija je uvek preferirala put energetske saradnje s partnerima na principima međusobnog poštovanja, balansa interesa i obostrane koristi“, zaključio je Sentjurin.