Poput munje, društvenim mrežama proširio se video i fotografije teškog udesa Ferrarija F8 Tributo, vrijednog 300.000 evra, i kombija prošlog vikenda u Kneževini Monako, u čuvenom tunelu Lui II ispod hotela Fairmont, gdje se takođe vozi i F1 trka za VN Monaka.
Sudeći prema fotografijama, sudar je bio frontalan, a Ferrari, čiji 3,9-litarski twin-turbo V8 motor proizvodi 720 KS i omogućava sprint do 100 km/h iz mjesta za 2,9 sekundi, imao je zagrebačke registarske oznake.
Kako piše lokalni portal news.mc, u ovoj stravičnoj nezgodi, u kojoj je Ferrari sa zagrebačkim tablicama ušao u traku suprotnog smjera i sudario se s kombijem, tri osobe su povrijeđene i prevezene u bolnicu Pasteur u Nici. Kako se nezvanično saznaje, crveni Ferrari F8 Tributo je u vlasništvu domaće kompanije za iznajmljivanje luksuznih vozila, a unajmio ga je hrvatski državljanin za vožnju u Monaku. Cijena najma ovakvog Ferrarija kreće se od 1.000 evra dnevno ili 3.000 evra za najmanje tri dana korišćenja.
Opasnosti tunela Lui II
Tunel u Monaku je jedan od najopasnijih dijelova staze zbog dva razloga: efekta tama-svjetlo, usljed naglog zasljepljivanja pri izlasku iz mračnog tunela, te utrkivanja po kiši, kada je dio staze unutar tunela suv, a ostatak mokar, što je izuzetno opasno pri visokim brzinama koje postižu bolidi Formule 1.
Mnogi velikani Formule 1 osjetili su opasnosti ovog tunela na svojoj koži, uključujući Alberta Askarija (1955), Jensona Batona (2003) i Serhija Pereza (2011). Nije stoga čudno što je Niki Lauda jednom prilikom tražio od vatrogasaca da zalijevaju asfalt u tunelu vodom tokom kišnih trka.
Tunel i dijelovi F1 staze privlače auto-entuzijaste, koji ponekad pretjeruju s brzinom. Portal monacolife.net piše da su ova i još jedna teška saobraćajka tokom vikenda u Monaku, u kojima je ukupno povrijeđeno pet osoba, ponovo izazvale zabrinutost zbog nepromišljene vožnje i vožnje pod uticajem alkohola.
Vlada reaguje na nesreće
Dvije saobraćajne nezgode, koje su se dogodile u ranim jutarnjim satima u subotu i nedjelju u tunelima Canton i Lui II, potaknule su brzu reakciju vlade. Na konferenciji za novinare u ponedjeljak, državni ministar Didije Gijom najavio je niz novih mjera za rješavanje ovog problema.
“Ljuti smo. Dosta je. Ovako ne može da se nastavi”, rekao je, okružen visokim zvaničnicima, i najavio nekoliko hitnih i dugoročnih mjera za borbu protiv opasne vožnje.
Od januara naredne godine, vlada će donijeti zakon koji policiji omogućava nasumične provjere alkohola i brzine, što trenutno ograničava postojeći zakon. Pojačane policijske kontrole počeće odmah, a radari će biti postavljeni u svim tunelima u Monaku kako bi se pratilo prekoračenje brzine, saopšteno je na konferenciji za novinare, prenosi Jutarnji.hr.
Nezavisne.com